Кръстосани сигнали за нагласени търгове за наем на държавни ниви. Темата този път е земеделие и касае Силистра. Става дума за търгове за наем на обработваеми земи от държавния поземлен фонд и доклади на земеделското министерство, които констатират, че търговете са опорочени.
Документите твърдят, че конкретни имоти – ниви, на държавата не са били ясно и видно обявени на търга, но същевременно са отдадени на конкретни хора. Това е проблем, защото всеки търг трябва да се обяви и за него да научат всички заинтересовани фермери - да има равнопоставеност, а не търгът да е направен за близки "наши хора", които да наемат евтино, на изгодни за тях ниски цени, респективно неизгодни за държавата.
Друго нарушение, описано в докладите за Силистра, е допускането до търга на хора, крупни земеделци с по над 10 000 декара наети земи - законът забранява това. Смисълът на това ограничение е да не се допуска масово окрупняване на земеделските площи у нас в полза на едрите земеделски акули, да ги наречем, и в ущърб на малките фермери, които да не могат да се развиват.
Защо е интересът за тези търгове? Субсидиите. Всяка нова наета нива обикновено се разчертава и подава за земеделски субсидии от фермера, който я е наел. Понякога това са милиони левове годишно и обикновено интересът към тези търгове за наем е голям.
И друг много интересен момент в нашата история е, че докладът с нередностите е изготвен за минал търг от 2021 г., когато държавата е управлявана от едно конкретно правителство. Директорът, провел търгът, е сменен. После обаче с идването на ново правителство на власт е сменен и следващият директор с констатации, че пък той е провел нов подобен опорочен търг за наем на земи.
Получава се една своеобразна игра на търгове и власт, при която се сменят правителства, съответно местните директори, заедно с печелившите земеделци в търговете. Тези техни сблъсъци обаче дават светлина върху важна голяма тама - държавната земя касае всички ни, държавните пари, прибрани от наемите също.
Държавата има хиляди декари земи. Много от тях дава под наем на фермери за отглеждане на зърно, плодове и зеленчуци. Това става с търг, на който печели предложилият най-висока цена. Търгът трябва да се обяви предварително и на видно място, за да могат хората да узнаят и наддават за площите. При липса на обявен търг за него могат да узнаят тесен кръг хора – роднини или близки на земеделските чиновници, които да наемат земите евтино и в ущърб на държавната хазна. Необявяването на търг е нарушение.
А колкото повече площ наемеш, толкова повече земеделски субсидии можеш да получиш за обработването й. Ако кандидатстваш по над десет мерки и схеми за държавно и европейско подпомагане, само за 1 декар субсидията ти може да достигне 300 лв. годишно, изчисляват експерти. За хиляди декари можеш да вземеш и над милион лева помощ. Повече площи – повече субсидии. По-нисък наем - повече печалба.
Такива наети, но необявени на търг ниви от държавния поземлен фонд посочват проверяващи от инспектората на Министерството на земеделието в този доклад.
В него четем, че през май 2021 г. шефът на Областната дирекция "Земеделие" в Силистра Гинка Катева "самоволно е изключила 241 имота" от общия брой земи в района, утвърдени за търг със заповед на земеделския министър. Търгът е проведен, но точно тези земи не са изпратени за обявяване на информационните табла на общинските служби в областта, пише в доклада. Въпреки това в системата са постъпили оферти за тях. Например за 30 от тези имоти - близо до село Попкралево - са играли две земеделски фирми с един и същ пълномощник, пише в доклада. За победител е избрана "Агростаф" с наемна цена от 69 лв. за декар.
Пита се как фирмите са знаели за търга, ако имотите не са били обявени?
Потърсени от bTV и двете компании не пожелаха да коментират случая. Според инспекторите пък други двама земеделци - Тодор Тодоров и Нели Вълкова - са играли за още 199 имота от необявените край селата Полковник Чолаково и Светолав. И тук, както при предния случай, двете оферти са вписани в един и същи час и минута. Победител е Тодор Тодоров с 68 лв. на декар, пишат инспекторите. И добавят, че земеделската комисия го е допуснала на търга, въпреки че заедно със свързани лица, обработва повече от 10 000 декара земя.
По закон това е нарушение и всеки, който надвишава тази площ няма право да наема още. Кой колко обработва може да се види в електронния регистър на ползвателите на земеделски земи у нас. Тодоров, който освен производител е и областен координатор на политическа партия в Силистра, се съгласява да говори с нас само по телефона.
- Да, изкараха ни, че аз и майка ми гледаме над 10 000 декара. Да, така е, само, че аз не гледам над 10 000 декара и майка ми не гледа над 10 000 декара. Аз гледам и майка ми гледа под 10 000 декара, но като се съберат двамата, как да обяснявам, че това са две отделни стопанства. Това са недомислици на законите. Така са над 18 000 арендатори в България.
- Които са по този начин?
- По този начин, да.
- Там се говори за надлежно обявяване на тези търгове.
- Абсурд, няма как да стане.
Описаното се случва през юни 2021 година, когато шеф на отговорната за търга областна дирекция "Земеделие" в Силистра е Гинка Катева. Докладът с нарушенията е изготвен година по-късно и е предаден на прокуратурата след сигнал на следващия директор Радко Славов, назначен от встъпилото на власт тогава редовно правителство.
„Подкрепям доклада, той е много изчерпателен. Не мога да вляза в конкретика, тъй като текат следствени действия на прокуратурата“, заяви Радко Славов, бивш директор на ОДЗ-Силистра.
След идването на служебното правителство през лятото обаче, се случва обрат - Радко Славов е освободен и на негово място е върната отново Гинка Катева. Питаме Катева за необявените 241 ниви, сочени в доклада.
- Процедурата, обявена с моя заповед за 2021 г., считам, че е извършена при стриктно спазване на закона и правилника за прилагане на закона за собствеността. Заповедта е обявена на информационни табла, обявена е в местен ежедневник, който мога да ви предоставя, а в доклада се твърди, че такава заповед не е обявявана.
- Т.е. смятате, че констатациите на този доклад не са верни?
- Смятам, че не са били предоставени всички документи на проверяващите. Когато аз идвам в дирекцията, виждам разпилени класьори с оригинални документи. Събирайки всичко, нареждайки архива, всичко си излиза както си е било.
- В доклада се твърди, че според заповедта на министъра за търг е определена една площ. Липсва ли определена площ от тази, която е по заповедта на министъра, обявена тук?
- Няма такава липса на посочени имоти, които са одобрени от министъра.
Катева ни показва тази заповед във вестник от месец юни 2021 г. за обявяване на търга. В нея обаче не виждаме приложение кои точно имоти ще се отдават. Случая коментира и местният земеделски производител Венцислав Костадинов.
- Вие тогава участвали ли сте в този търг?
- Този търг, като не е обявен, аз как да участвам?
- Вие следите ли редовно кога ще бъдат обявени?
- Ами следим, разбира се. Дефакто никой нищо не знаеше.
Питаме и за другото нарушение според доклада – допускането до търга на хора, които заедно със свързани лица стопанисват над 10 000 декара земи.
- Има ли такива лица свързани, допуснати от вашата дирекция?
- Тръжната процедура се провежда от комисия, а след като комисията е преценила, че участникът е допуснат, то той отговаря на всички изисквания.
- Тази комисия от Ваши подчинени ли се състои?
- Точно така.
- След като имате регистър, виждали ли сте лица, които притежават повече?
- Аз лично не. Не знам за такива.
„А кой по-добре трябва да знае от тях това нещо? За какво са там те тогава?“, коментира земеделският производител Венцислав Костадинов.
След всичко описано дотук - през есента приемникът на Катева на шефския пост в областната дирекция "Земеделие"- Силистра, Радко Славов е отстранен и заменен отново с нея.
Обяснението на Министерството на земеделието - той е уволнен заради нов опорочен търг за наем на земи от държавния поземлен фонд. Славов е допуснал дописване на кандидати в наддаванията, несъбрани депозити за участие, неприбрани задължения и други нарушения в проведения от него търг. Това е станало след жалби на няколко участника.
Търгът е спрян, а Гинка Катева е назначена "временно", за да се справи с "належащи бързи и адекватни действия" по организирането на нова тръжна процедура, пишат от Министерството на земеделието за bTV. И добавят, че в района нямало друг подходящ специалист. В същото време от ведомството потвърждават констатациите за нарушения и в първия търг.
Отстраненият директор коментира своя спрян търг:
"Аз мисля, че не са толкова съществени грешките, но така са решили. Този търг, който проведохме, мисля, че е един от най-честните в Силистра досега. Много от хората, които спечелиха търговете по имоти, са малки земеделски производители, които досега не са спечелвали търг. Хора, които не печелят с 50 - 60 лв., ами говорим за 150 – 200 лв. Тези цени са добри, тъй като ще влязат в бюджета на държавата“, обясни Радко Славов, бивш директор на ОДЗ-Силистра.
За разлика от търга на Славов обаче, търгът на Катева не е спрян, нито обезсилен, въпреки доклада за нередности. Победителите там още ползват наетите земи с договори за 10 години и възможност за стотици хиляди левове субсидии.
А победителите в спрения търг на Славов са принудени да върнат земите в срок от една година. Това се отнася за всички спечелили, а не само за няколкото, срещу които са жалбите. Сред ощетените е и фермерът Венцислав Костадинов. Той протестира срещу развалянето на сделката си.
"Моите имоти, нямаше жалби срещу тях. Заради техните дрязги и чепкания отнасяме ние всички тези несгоди. Над 20 човека на съобщения ми потвърдиха, че ще дойдат на протест, но се явиха само трима. Всеки го е страх от действията им, а всички сме били изрядни", разказа земеделският производител Венцислав Костадинов.
Няколко жалби на бившия директор Славов срещу търговете през управлението на Гинка Катева са отхвърлени от прокуратурата в Силистра, съобщиха от държавното обвинение.
Друга такава жалба на Славов е предадена от окръжната на районната прокуратура в града и работата по нея още тече. Успоредно през декември е образувано друго разследване за опорочени търгове, за което прокурорите не дават детайли.
А фермерите от Силистра, принудени да връщат наети ниви, очакват нов търг с надеждата той да е обявен за всички и да има честно наддаване - без привилегировани играчи.