До края на другата седмица ще стане ясно има ли нарушение при продажбата на парцел край Несебър. Скандалът с имота тръгна след сигнал на природозащитници, че багери заравняват дюни.

Земеделският министър Мирослав Найденов заминава за морето, за да търси дюни. Това стана ясно след първото заседание на междуведоствената комисия по случая.

Все още не е ясно, дали наистина нещо се върши или се правят опити да се отклони внимание и да се постигне нещо конкретно. От една страна, ако там действително има или е имало дюни е добре да разберем, кой е направил така, че те да изчезнат на документи.

От друга, наистина прави впечатление цената на сделката. Имотът е продаден от държавата за малко над 580 хиляди лева, от министерството включват в нея и таксите, с които общата сума става около милион и е препродаден на следващия ден за над 4 милиона. Въпреки, че формално, засега изглежда всички процедури са спазени - има планове, оценки, експертни становища. Така, че на ход е поредната комисия.

Според природозащитниците, продаденият парцел е защитена зона, на която не трябва да се строи.

Според екоминистерството - не е така. Документът, от който тръгва спора за това има ли на терена дюни или не е издаден от екоминистерството.

Засега комуникацията между заинтересованите страни в случая е като между немия и глухия.

На документи, сделката изглежда перфектна и в този смисъл неясна целта на новосформираната комисия.

Това, което прави най-силно впечатление е цената, но тя засега остава в страни от предстоящото разследване.

От една страна министър Найденов се опитва да внуши, че е възможно цената да се е увеличила в пъти, защото имотът може би е продаден заедно с проект. От друга - оказа се, че въпреки че миналата година, парламентът прие нов закон за горите, на практика все още действа стария, защото процедурата е стартирала тогава.

По силата на уж отменените вече разпоредби, министерството е длъжно да продаде парцела на този, който е изключил земята от горския фонд, а не да я продаде на търг.

Пред bTV новият собственик заяви, че това е оправдано и нормално. “За мен инвестиционния проект ми е за 900 хил, имам ПУП за 120 и отделно 250 . То излиза над 3 милиона. Каква печалба слушам, че министерството е загубило 3 милиона”, обяснява Димитър Петров.

Той препродава имота, който е купил от държавата на фирмата СЛЕ груп.

„Наша проверка показа, че е 100 евро квадратния метър. Това е цената, ако продавате 500 квадрата, ако купувате 30 хиляди цената би могла да е по-ниска”, каза Станимир Стоянов, управител на фирмата.

Строителното разрешение е издадено от община Несебър на 21 декември. А непосредствено преди края на годината започна заравняване на имота По думите му, се налага да се работи по празниците, защото май месец има ограничение за строителство. „При наш инвестиционен интерес ние имаме само пет месеца време”.

Междувременно от регионалното министерство съобщиха, че от създаването на кадастралната карта до този момент - няма подадена информация, че посоченият имот е защитена пясъчна дюна.

  • Кметът на Несебър и семейството му във "фирмен кръговрат"
  • Запор на имущество за милиони на кмета и главния архитект на Несебър заради "Дюнигейт"
  • МОСВ забрани строителството върху дюни
  • МОСВ стопира багерите на дюните "до второ нареждане"
  • Разследването по "Дюнигейт" не е приключило, чака се експертиза
  • Разследването на "Дюнигейт" е удължено с 4 месеца
  • Президентът оспорва в КС част от промените в закона за Черноморското крайбрежие
  • Кметът и главният архитект на Несебър остават на постовете си
  • Съдът в Бургас отстрани кмета на Несебър от поста му
  • Шефът на строителния контрол в Бургас е уволнен заради "Дюнигейт"