Най-евтини са университетските такси за направленията педагогиката и хуманирантие науки, най-скъпи остават медицината и изкуствата. Средният размер на таксата за обучение в държавни висши училища за академичната 2023/2024 г. ще е 1050 лв., а за кандидатстване – 50 лв., реши правителството.

По предложение на държавните висши училища и научните организации Министерският съвет утвърди таксите, които ще заплащат 143 950 студенти и 4050 докторанти в редовна и задочна форма на обучение.

При изготвянето на предложението, което внесохме в Министерски съвет, сме се съобразили изцяло с предложенията на държавните висши училища, каза министърът на образованието и науката проф. Сашо Пенов.

От думите му стана ясно, че в 22 държавни висши училища размерът на таксите за обучение се увеличава между 5 и 45% - от 50 до 300 лв., а в 11 – те се запазват.

За специалностите от област „Педагогически науки“ средният размер на таксата ще бъде 780 лв., за „Хуманитарни науки“ - 750 лв., за „Социални, стопански и правни науки“ – 900 лв. Студентите в специалностите от областите „Природни науки“, „Математика и информатика“ и „Технически науки“ ще заплащат средно 870 лв., тези от „Аграрни науки и ветеринарна медицина“ - 1000 лв., „Здравеопазване и спорт“ – 1100 лв., „Изкуства“ – 1450 лв.

Средната годишна такса за обучение на докторантите в държавните висши училища е в размер на 1300 лв. За кандидатстване в БАН и научните организации ще се плаща средно 40 лв. при средна такса за обучение на докторанти в размер на 650 лева за учебната 2023/2024 година.

В Университета за Национално и световно стопанство от следващата година таксите на студентите няма да бъдат по-високи. Запазват се и таксите за обучение в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Безплатно е образованието в 18 защитени специалности като „Религия и теология“ и „Математика“.

В други учебни заведения таксите обаче се вдигат, на места - значително. В Техническия университет в Габрово обучението на бъдещите инженери ще поскъпне с близо 7%.

„Това е една съвсем малка стъпка, но тя е необходима, за да можем частично наистина да компенсираме тези загуби, които търпим от високите цени на електроенергия, природен газ и всички други консумативи, които използваме за нормалната работа на университета“, каза проф. д-р инж. Илия Железаров, ректор на ТУ – Габрово.

Ивайло Ганчев тази година завършва, но новата издръжка според него ще натежи на първокурсниците.

„Животът е поскъпнал и това допълнително ще натовари хората като цяло“, каза студентът.

В УНСС например студентите по "Бизнес мениджмънт" Йордан и Евгени успяват да платят таксата си от 600 лв. годишно, като работят.

Решението на правителството е на базата на поисканото от висшите държавни училища.

„Финансирането на държавните висши  училища се състои от два компонента – собствени приходи от таксите за обучение и кандидатстване, и от държавни средства“, каза министърът на образованието Сашо Пенов.

Средното увеличение от новата академична година е 20%.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement