„Не е важна Мирослава Тодорова. Важни са жертвите на престъпленията по делата, които тя е гледала. Уволнението й може да се тълкува като провокация, но е начинът да имаме активна правосъдна система”. Това е част от основната теза на вътрешния министър Цветан Цветанов за отстраняването от ВСС на председателя на Съюза на съдиите в България.

Вицепремиерът, който вчера обяви, че няма конфликт с Тодорова, говори с назидателен тон по темата навсякъде, където се появи – на конференция за трафик на хора, на откриване на пожарна служба в Нови Искър и в парламента.

„Провокация”

Първо той повтори подозрението на политическия си патрон Бойко Борисов от вчера, че уволнението е провокация преди доклада на ЕК в областта правосъдие и вътрешен ред.

„Съчетаването на доклада, който предстои да излезе, и събитието, което се случва, действително премиерът е прав, че може да се тълкува от определени представители, „доброжелатели” за държавата и за това, което имаме като проблеми в институциите в България по този начин”, каза министърът.

Искреността в тезата за „провокацията”, изказана от Борисов и преповторена от Цветанов, подлежи на сериозни съмнения, тъй като редица съдии, правозащитници и наблюдатели видяха в решението на ВСС "дългата ръка" на вътрешния министър, чийто основен критик е Мирослава Тодорова.

Цветанов обяви Тодорова за съдия на мафията, а тя му заведе дело за клевета. Освен това министърът лично развя по медиите две от забавените дела, станали повод за уволнението й, докато не каза и дума за просрочените срокове от семейната си приятелка Владимира Янева, която оглави СГС при очевидното наличие на кандидат с по-добра атестация.

"Не бих искал да коментирам, но ще..."

„Не бих искал да коментирам решението на ВСС, но смятам, че всички сме равни пред закона и всеки, който е нарушил срокове, с което е възпрепятствал обективното и справедливо правораздаване в разумните срокове, е задължение на всяка една институция, да бъдат предприемани действия, с които институцията да се представи в адекватен вид. Винаги фокусираме вниманието върху съдебната система и предимно върху съдията, но никога – какво изживяват жертвите на престъпността”, каза министърът на първото събитие, на което присъства.

В Нови Искър Цветанов продължи мисълта си: „По това, което съм придобил като информация от жертвите на престъпността по делата, които е гледала въпросната съдийка, смятам, че именно това е начинът да имаме активна съдебна система”.

„В момента имаме съдия, който е освободен от работа по дисциплинарен ред във връзка с тези забавени дела и даже едно от тези дела е с изтекъл давностен срок”, добави Цветанов и даде пример за лихвар от Стара Загора, който е бил пуснат от съда, а ощетил 500 човека.

"Каква репресия, какви подслушвания?"

След като посети пожарната, министърът отиде в парламента. Там започна изказването си с думите: „Излизат представители на опозицията и казват, че има политически натиск върху съдебната система или репресия. Каква репресия, какви подслушвания? Кой ще стане и ще говори за жертвите на престъпността? Когато съм на този пост, искам да защитавам жертвите на престъпността, а не тези, които я толерират”.

Не се меси във ВСС

„Няма никаква намеса или персонална моя намеса спрямо ВСС. Защо трябва да говорим за съдия, който всъщност е лишил от справедливост и не е работил в интерес на обществото и не се е водел от върховенството на закона. За мен не е важна Мирослава Тодорова, по-важни за мен са писмата, които получих от жертвите на престъпността и делата, които тя е гледала”, приоритизира Цветанов.

"Човек от гражданското общество"

„Имам гражданска позиция, която ще отстоявам, докато съм министър на вътрешните работи и след това като човек от гражданското общество. Искам да върна доверието в институциите. За ефективно правораздаване и да защитим добрите, честните, които си плащат данъците. Какво вие ще кажете пред жертвите от престъпността”, каза още Цветанов.

  • Членовете на ВСС се събраха да побъбрят след скандала "Тодорова"
  • ВСС ще заседава извънредно "по проблемите с дисциплината"
  • Уволнението на Тодорова - политическа поръчка
  • "Екзекуторското" решение на ВСС е държавен произвол
  • Български хелзинкски комитет: Уволнението на Тодорова е политическа поръчка
  • Съдии, адвокати и граждани на протест срещу "Висшия Съвет на Слагачите"
  • Съдии отлагат дела и излизат на бунт срещу ВСС