Извънредното заседание на Висшия съдебен съвет, на което кадровиците трябваше да обсъждат практиката си по дисциплинарните производства срещу магистрати, се превърна в безполезна говорилня, в която изобилстваха клишетата. В същото време членовете на ръководния орган се обединиха около мнението, че уволненето на съдия Мирослава Тодорова е правилно

Заседанието бе свикано от правосъдния министър Диана Ковачева именно покрай скандала с Мирослава Тодорова. Вчера министърът обяви, че ще събере членовете на ВСС, за да аргументират отстраняването на Тодорова от системата, но днес откри заседанието като призова кадровиците да обсъдят проблемите в системата и забавянето на делата. С това си действие Ковачева затвърди „въртеливата” си позиция по казуса с председателя на съдийския съюз.

Темата за забавянето на делата е дъвкана стотици пъти и от всички състави на ВСС. Факт е обаче, че вместо реформа и разтоварване на съдилищата „правителството” на съдебната власт произвежда предимно скандали и порочна кадрова практика.

По време на извънредното заседание (не е ясно защо това събиране на съвета минава за извънредно, при положение че той е постоянно действащ орган, а денят понеделник поставя началото на работната седмица – бел. ред.) се чуха до болка познатите клишета от типа: „Бавното правосъдие е отказ от правосъдие” (Диана Ковачева – бел. ред.).

Снимка: БГНЕС
Снимка: БГНЕС

"Решаването на проблема с натовареността и балансираното разпределение на делата ще доведе до по-ефективно правораздаване. "Не мога да отмина факта, че бавното правосъдие води до отказ от правосъдие и е много важен проблем на цялата система. Отказът от правосъдие е едно от най-тежките нарушения, които магистрат би могъл да направи, но този въпрос би трябвало да се разглежда заедно с въпроса за натовареността на магистратите", каза Ковачева.

Въпросът за натовареността е поставян стотици пъти. Въпреки че ВСС отчита 30-процентно разтоварване, магистратите в районните и окръжните съдилища в големите градове са затрупани от дела. Трябва да се отбележи, че при уволнението на Мирослава Тодорова ВСС не взе предвид нейната натовареност.

Всички губят

Според шефа на ВКС проф. Лазар Груев България е загубила от казуса с наказанието на съдия Тодорова, защото това се е случило в навечерието на доклада от ЕК.

Снимка: БГНЕС
Снимка: БГНЕС

"Загубиха всички, в голямата си част добросъвестни съдии, а гражданите загубиха ориентация за разумност в сроковете на правораздаването", коментира шефът на ВКС проф. Лазар Груев, който бе сред малцината членове на съвета демонстрирали несъгласието си с уволнението на Тодорова.

"Изключително жалко е, че подобни поводи са способни да поставят в центъра на обществената дискусия основни проблеми на съдиите и съдилищата като този за натовареността", заяви Груев.

"От времето на Просвещението наказанието е обърнато към бъдещето и цели да поправи и въздейства на нарушителя и на останалите членове на обществото. Смятам, че конкретното наказание на съдия Мирослава Тодорова от миналата седмица не изпълнява тази си функция и, за съжаление, моите прогнози се оказаха верни", допълни той.

"Нека да се помни, че в България има съд и докато решението по този конкретен случай не влезе в съда, всеки незапознат с фактите коментар застрашава независимостта на съда. Тази дискусия, този катарзис е необходим както за да се види каква е била досегашната практика, така и да се види как трябва да се работи за в бъдеще", смята проф. Груев.

Главният прокурор Борис Велчев призова да се разгледа натовареността на съда. "Не знаем каква е истинската картина на огромната натовареност в съдебната власт", заяви Велчев, според когото този ВСС не може да набележи бъдещи мерки, тъй като изтича мандатът му.

Сградата на Специализирания съд. Снимка: Ладислав Цветков
Снимка: Ладислав Цветков

Една от основните мерки, която бе направена за разтоварването на окръжните съдилища от делата срещу организираната престъпност и корупцията но високите етажи на властта бе създаването на специализирания съд. Идеята за възникването на този спорен орган обаче не дойде от ВСС, а от управляващата партия ГЕРБ, която отдели солиден бюджет за т.нар. „трибунал”. Факт е обаче, че спецсъдът досега не оправдава очакванията за бързо и ефективно правораздаване, но пък за сметка на това почти не отказва задържане под стража на обвиняеми. Също така е факт, че във въпросния съд се гледат доста странни дела, като това за притежание на по-малко от половин грам марихуана – престъпление, наказано с осем месеца затвор. На този фон магистратите от Софийския градски съд, например, остават несравнимо по-натоварени с редица свой колеги от по-малки съдебни райони.

Лош организатор

По време на заседанието на ВСС председателят на етичната комисия към съвета Цони Цонев отбеляза, че в дисциплинарната си практика настоящият състав няма друг такъв случай като този на Мирослава Тодорова, защото само тя е наказана два пъти за едно и също нарушение. Тодорова бе наказана с 15 процента намаление на заплатата си за срок от две години заради забавяне на дела.

Членът на „правителството” на съдебната власт Иван Колев, който бе сред твърдите застъпници на мнението, че Мирослава Тодорова трябва да бъде уволнена, заяви, че тя не може да организира добре работата си и това е довело до забавяне на мотивите по някои дела. Съдиите във ВКС имат по 300 дела, а Тодорова не е имала повече от 260 на година, отбеляза Колев. Той изнесе данни за натовареността на съдия Мирослава Тодорова.

"През 2005 г. тя е разгледала 254 дела, през 2006 г. тя има 12 дела, през 2007 г. е имала две дела, през 2008 г. има 178, през 2009 г. има 250 наказателни дела. През 2010 г. тя има 218 наказателни дела", обясни той. Колев изтъкна, че докато тя е преподавала в Националния институт на правосъдието, тя не е получавала нови дела.

Ефективност нулева

Така поредната говорилня във ВСС по темата натовареност на съдиите не доведе до никакви конкретни резултати, с което членовете на съвета показаха за пореден път, че идеята за реформа на системата им е чужда, докато спорните кадрови решения са стихията им.

 

  • ВСС ще заседава извънредно "по проблемите с дисциплината"
  • Цветанов отново засвири по тънката струна "на чувствата на жертвите"
  • Уволнението на Тодорова - политическа поръчка
  • "Екзекуторското" решение на ВСС е държавен произвол
  • Български хелзинкски комитет: Уволнението на Тодорова е политическа поръчка
  • Съдии, адвокати и граждани на протест срещу "Висшия Съвет на Слагачите"
  • Съдии отлагат дела и излизат на бунт срещу ВСС