„Решението на Висшия съдебен съвет срещу мен е държавен произвол”. По този начин съдия Мирослава Тодорова видя своето дисциплинарно уволнение, докато стоящият най-високо в държавната йерархия – премиерът Бойко Борисов, и вчера, и днес го описа като провокация към правителството.
„С моето уволнение едва ли някому ще стане по-лесно. Смея да твърдя, че ВСС често се държи като прокурор и екзекутор и този ВСС не реши нито един проблем, а създаде нови”, каза още председателят на Съюза на съдиите в България (ССБ), допълвайки, че ще обжалва.
„Защо не поискаха, дори от чисто любопитство, да ме видят, преди да ме уволнят?”, попита Тодорова, която научи за отстраняването си от есемес от журналисти. По думите й всеки от ВСС има основание да не я харесва, тъй като неколкократно ССБ е заявявал, че позициите им са безпринципни и, че може би зад тях стоят нелегитимни интереси.
Принципът на лавината
Уволнението от вчера, което разтърси съдебната система и постави въпроса дали е взето с превантивен или с назидателен характер, бе мотивирано със забавянето й на три дела – факт, който тя не отрече:
„Изпитвам дълбоко неудобство, но считам, че не съм некомпетентна и не съм се забавила от некомпетентност. Знам как се стига до тази ситуация и мога да предложа решение. Миналата година съм получила 309 дела. Натрупването на дела предизвиква и принципа на лавината. А освен верен съдебен акт, хората в залата трябва да получат и качество”.
Двойният стандарт на зависимата съдебна система
Мирослава Тодорова зае позицията на „неудобен” кадър в съдебната система, след като се превърна в първия съдия, завел дело срещу вътрешен министър. Цветан Цветанов, който е един от явните и редовни критици на съдебната система, получи обвинения в клевета, след като окачестви Тодорова като „съдия на мафията”.
„Водя дело срещу г-н Цветанов, защото ми се струваше нетърпимо да има вербална агресия между институциите по медиите”, обясни отстраненият съдия.
Уволнението на Тодорова извади напред въпроса за двойния стандарт в съдебната система, където нарицателно име за различно мерило стана Владимира Янева. Отношенията й на близка семейна приятелка на Цветанов изместиха фокуса от важността на професионалния й опит. А назначението й за председател на СГС при наличието на по-силна атестация от страна на друг кандидат – Величка Цанова, бе остро критикувано то Съюза на съдиите в България.
Самата Тодорова днес призна: „Да, има двоен стандарт. И аз, и вие знаете, че подходът не е еднакъв. Зад двойния стандарт стои зависима съдебна власт. Съдебната система има сериозен дефицит на качествено управление”.
Изпълнителната власт прекрачи границата на съдебната
Докато тя коментираше уволнението си на пресконференция, в парламента правосъдният министър Диана Ковачева заяви, че ВСС трябва да намери начин да преразгледа решението си:
„Няма спор, че има извършени нарушения, свързани със забавено правосъдие. За миналата година има един такъв случай. Била е уволнена съдийка за 20 забавени дела, но нарушенията не са били толкова сериозни. Аршинът, с който се мери, не е еднакъв”.
Научавайки за призива на министъра, Тодорова изрази изненадата и притеснението си от намесата на изпълнителната власт в съдебната.
Реверанс към демократичното общество
Към държавните предложения с адрес ВСС се включи и премиерът Бойко Борисов. „Би било огромен жест към демократичното ни общество съдия Мирослава Тодорова да бъде изслушана от Висшия съдебен съвет и след това да се вземе окончателно решение”, гласи коментар на министър-председателя, разпространен от правителствената пресслужба.
Включването в задочния диалог от страна на премиера също може да се разглежда като пристъпване на границата между изпълнителна и съдебна власт, въпреки че в четвъртък Борисов заяви, че не може да се меси в работата на ВСС.
В съобщението се посочва още, че сегашният Съвет е избран от предишното Народно събрание с гласовете на партиите на Сергей Станишев, Даниел Вълчев и Ахмед Доган.