Висшият съдебен съвет (ВСС) уволни председателя на Съюза на съдиите в България (ССБ) Мирослава Тодорова заради забавянето на три дела.
В петък съдии от три столични съдилища и от Върховния касационен съд ще отложат делата си и ще излязат в 10.00 часа на протест пред сградата на ВСС. Младшите съдии пък се обърнаха с писмо до висшите магистрати, в което заявяват, че взетото решение е репресия.
Самата Тодорова заяви пред bTV, че е научила за уволнението си в зала от есемес от журналисти.
С 19 гласа "за" Тодорова бе отстранена от системата. Тримата големи в съдебната власт – главният прокурор Борис Велчев и председателите на ВКС и ВАС Лазар Груев и Георги Колев отказаха коментар. По неофициална информация двама от тях са били против уволнението.
На репортерски въпроси с какви мотиви е отстраняването й, Велчев отговори единствено: "Питайте тези, които я уволниха!".
Анелия Мингова е предложила Тодорова да не бъде уволнена, а понижена в ранг. Становището, че тя трябва да бъде отстранена обаче е надделяло.
От Софийския градски съд първоначално дадоха частична справка за делата, по които работи Тодорова в момента. До края на миналия месец тя е имала седем възивни производства (процеси, по в които СГС е втора инстанция - бел.ред.), по които мотивите са забавени повече от три месеца, а през тази година на доклад при нея са постъпили 11 нови дела. Предоставените частични данни показват, че в края на минала година Тодорова е имала шест незавършени дела, но до настоящия момент е приключила четири от тях.
След това от СГС дадоха за bTV друга статистка. До 30-и миналия месец тя е имала незавършени осем първоинстанционни наказателни дела от общ характер и едно от наказателно-частен характер и 28 вазивни. Данни за завършените дела на Тодорова не бяха предоставени.
Парадоксалното е, че докато ВСС уволняваше Тодорава, тя прознасяше присъда, а в същото време днес е и дежурен съдия в СГС.
Конфликти и взаимоотношения
Отстраняването на Тодорова се случва в навечерието на избора на нов ВСС. В момента се провеждат общите събрания на съдилищата, на които се излъчват кандидатите за нови членове на т.нар. „правителство на съдебната власт”.
В дисциплинарното производство на Тодорова няма нищо учудващо предвид факта, че представляваният от нея съюз е ярък критик на порочните практики, с които стана известен настоящият кадрови орган.
Освен това съдия Тодорова е в траен и задълбочен конфликт с вътрешния министър Цветанов и го съди заради твърдението му, че тя е част от организираната престъпност.
Отношенията между съдията и министъра не могат да останат на заден план в контекста на уволнението й. Съюзът на съдиите остро критикува назначението на семейната приятелка на Цветанов за шеф на Софийския градски съд. Владимира Янева оглави ключовото съдилище, независимо че атестацията й бе на далеч по-ниско ниво от това на конкурента й за поста съдия Величка Цанова.
Избирането на Янева за шеф на СГС бе коментирано от редица наблюдатели като ярък знак, че шефът на МВР е успял да овладее ВСС, който в началото на мандата си определяше като „рожба на октопода”.
Предложението за уволнение също разкрива този факт. То идва по сигнал от шефа на Софийския апелативен съд Веселин Пенгезов, който бе „трън в очите” на „унищожаващия” организираната престъпност вътрешен министър. Конфликтът между двамата бе яростен и се водеше публично. В момента обаче от него няма и спомен.
Дисциплинарката срещу Тодорова бе образувана по предложение на петима членове на съвета. Конкретният повод бе забавено с 4 години и 8 месеца написване на мотивите по дело за отвличане, което довело до прекратяването му заради изтичане на давност. Именно заради това дело сигнализира Веселин Пенгезов. Впоследствие към него бяха присъединени още две забавени дела, които бяха оповестени публично и в назидателен тон от вътрешния министър Цветан Цветанов.
Съдия Мирослава Тодорова вече бе наказана с 15% намаляване на заплатата заради забавени дела. Това бе най-голямата санкция, която ВСС наложи на магистрат от СГС след проверката на инспектората, която започна заради скандала с Владимира Янева по делото „Софийски имоти”. Независимо че Тодорова е доста по-натоварена от Янева, семейната приятелка на Цветанов бе санкционирана само със „забележка” заради протакането на „Софийски имоти”.
Нямам конфликт с Мирослава Тодорова.
Вътрешният министър Цветан Цветанов заяви, че няма конфликт с уволнения съдия. „Винаги съм се ръководил от справедливостта и обществения интерес и не смятам, че трябва да коментирам случая с Мирослава Тодорова, затова има Висш съдебен съвет и компетентни институции”, заяви вицепремиерът. Споменавал името й само по повод на писма, които получавал от потърпевши на липсата на справедливост.
Репресията върху „неудобната” Тодорова
На сайта на Съюза на съдиите в България бе публикувано отворено писмо до ВСС, в което младшите съдии изразяват „дълбокото си възмущение от репресията, която се упражнява върху съдия Мирослава Тодорова”.
Като проблем е изтъкната липсата на ред и процедура за провеждане на дисциплинарните производства. „Ние не сме против реализирането на дисциплинарна отговорност, но това трябва да стане в едно предварително изяснено като етапи производство, при задължително участие и изслушване на предложения за дисциплинарно наказание съдия. Погазването на всякакви принципи за прозрачност на самата процедура води до репресивно производство, в което на показ излизат само мотивите на дисциплинарния състав, респективно - подронва се авторитетът на самия магистрат, а от тук и на всички съдии. В този смисъл вече има и трайна практика на Върховния административен съд”, се казва в писмото до ВСС.
Според подписалите се под позицията на ССБ „отдавайки се на каузата да защитава независимостта на съдиите, тя (Мирослава Тодорова – бел. ред.) е станала неудобна за тези, които нямат интерес от независимо и компетентно правосъдие и които не търпят принципна критика. За нас е очевиден стремежът, съдия Тодорова да бъде охулена и злепоставена в очите на обществото, така че хората, които не я познават да не вярват на думите й. Подобно поведение на управляващия съдебната система орган ни кара дълбоко да се замислим, дали има бъдеще за нас в тази система”.
Превенция с назидателен характер
Правосъдният министър Диана Ковачева, която председателства ВСС, не зае „философска” позиция по въпроса. От една страна, заяви, че има тежки нарушения на Тодорова, а от друга, че трябва правилата да важат за всички.
„Нека се мери с еднакъв аршин, нека всички съдии, които са забавили дела, бъдат обект на дисциплинарни санкции в случаите, когато това е така”, коментира Ковачева.
„Във Висшия съдебен съвет няма никакъв спор относно това, че са извършени нарушения от съдия Мирослава Тодорова, а именно, че са забавени дела и едно от тежките дела е погасено поради изтичане на абсолютна давност. Във ВСС нямаше съмнение за това дали са извършени нарушенията. Направен е и задълбочен анализ на натовареността на съдия Тодорова”, продължи тя.
„Беше поставен въпросът за превантивния ефект за това, че в случаите, когато има такива забавени дела и особено в такива тежки случаи, става въпрос и за превенцията. Случаят не е приключил – нека се произнесе и Върховният административен съд по въпроса. Предполагам, че ще бъде обжалван”, каза министър Ковачева, обявявайки, че страната има сериозен проблем със забавените дела.
„Ние днес си свършихме работата. Знаете ли колко съдии ни звъняха от провинцията и викаха – какво правите с тази колежка Тодорова. Защото се казва Мирослава Тодорова, затова ли не го решавате това дело?”, обяви Божидар Сукнаров, който участва в дисциплинарния състав, предложил Тодорова за уволнение.
Демонстрирайки решимост и независимост, той обяви, че ако има сигнал срещу Владимира Янева, също ще бъде образувано дисциплинарно производство.
Уволнението на Мирослава Тодорова е провокация.
С уговорката, че не иска да се бърка в работата на ВСС, премиерът Бойко Борисов коментира, че уволнението на председателя на ССБ - ден преди излизането на мониторинговия доклад на ЕК за напредъка на България в областта на правосъдието и вътрешния ред, е провокация.
"Наказателен мафиотски отряд"
Властта прави брутален опит да сломи усилията на съда да избере почтени хора в новия ВСС, като за наказание и назидание порази точно в този момент реформисткия Съюз на съдиите. Това се казва в становище на Българския хелзинкски комитет, огласено малко преди решението на ВСС. Правозащитниците казват, че „държавата се държи като мафиотски наказателен отряд”.
"Правозащитната организация „намира за вече наистина прекален новия маньовър на тотално деградиралия, а вече и освирепял, ВСС да саботира изборния процес на съдиите за нов ВСС, като се опита да срине председателката на магистратската организация, която олицетворява промяната – съдията Мирослава Тодорова”.
Без съмнение, за този озверял ход на ВСС реално отговаря изпълнителната власт, която при това правителство по безобразен начин, безпрецедентно брутално, от години се стреми да сложи груба хватка върху независимия съд.
Вече една година тече пряката, безскрупулна „дисциплинарна” репресия срещу съдията Мирослава Тодорова, която цели да сплаши – вече не нея, защото това се оказа невъзможно, а всички останали магистрати, които биха се мобилизирали да разбият непоносимо аморалното статукво в управлението на съдебната власт.
Сега, в разгара на делегатските събрания, това управление безсрамно се опитва да заплаши магистратите с пример, как ще се саморазправя с тези, които, като съдията Тодорова, се борят за промяна през по-чисти избори за по-читав ВСС. Този ВСС, който се превърна в образ на разложението на властта в държавата, сега се готви да уволни съдията Тодорова, за да премахне от системата опонент, с когото политическата власт не може да се справи. Ако се позволи това да се случи, вече не сме общество", възмутени са от БХК.
Правозащитната организация удостои Мирослава Тодорова с наградата „Човек на годината” за 2011-а.
Междувременно във Facebook бе създадена група под заглавие „Протест срещу опитите на ВСС да се саморазправи със съдия Тодорова”.
Уволнението на Тодорова може да бъде обжалвано пред Върховния административен съд.