Над сто съдии, адвокати и граждани изразиха подкрепата си за уволнената Мирослава Тодорова и окупираха столичната улица „Екзарх Йосиф”, на която се намира сградата на Висшия съдебен съвет. Решението на кадровия орган от вчера преди предстоящия мониторингов доклад в областта на правосъдието и вътрешния ред разтърси правораздавателната система и предизвика бурна ответна реакция.

Редица младши съдии се подписаха под декларация в защита на Тодорова. Същото направиха и „най-едрите” магистрати - тези от Върховния касационен съд. Българският хелзинкски комитет сравни действията на ВСС с тези на "мафиотски наказателен отряд" и го определи като политическа поръчка.

На протеста пред сградата на „съдебното правителство”, станало известно с порочната си кадрова практика на роднински назначения и двойни стандарти при дисциплинарните производства, бе издигнат плакат с надпис: „ВСС – Висш Съвет на Слагачите”.

Съдията от Върховния касационен съд Теодора Стамболова обясни, че тя и колегите й са дошли пред сградата на ВСС, тъй като не им е станало ясно какво точно иска да постигне ВСС с уволнението на Тодорова.

Съдия Галина Захарова от ВКС, който напусна кадровия орган в знак н апротест срещу назначаването на Владимира Янева за шеф на СГС, заяви, че „влезели страхът в съдебната зала -правосъдието умира”.

Виолета Магдалинчева, която бе докладчик по делото „Наглите”, определи случая като безпрецедентен и саморазправа на вътрешния министър Цветанов. „Вярно е, че има просрочени дела, но причината за това е в системата”, добави тя.

Съдия Лада Паунова, която гледала делото на Маргините на първа инстанция и чието решение бе потвърдено и от апелативния и от касационния съд, заяви, че има натиск върху съдебната система от останалите органи на властта. „Още не сме обмислили какъв ще е следващият ни ход, но такъв ще има срещу двойни стандарт, който се прилага”, добави Паунова.

Адвокатът Георги Атанасов определи уволнението на Тодорова като „просташки акт и административен фашизъм”.

Маргарита Илиева от БХК отново подчерта, че уволнението е политически акт, но фактът, че има толкова много хора означава, че за системата има лек.

Протестиращите съдии бяха поканени от ВСС да се запознаят с мотивите за уволнението. След това от кадровия орган съобщиха, че днес в апелативний съд е постъпило искане за прекратяване на дело, гледано от Тодорова, заради забавени мотиви.

По-късно през деня Тодорова бе подкрепена и от Асоциация на прокурорите в България. От там посочват, че отсъстват и примери в досегашната дисциплинарна практика на ВСС, които да показват, че спрямо съдия Тодорова законът е приложен със същата строгост, с която са разглеждани други случаи на неспазване на сроковете за изготвяне на мотиви към съдебни актове.

„Това ни кара да мислим, че наложеното наказание е несъразмерно тежко. Изпълнението му би довело до това, съдебната система да се лиши от доказан професионалист, а магистратската гилдия да бъде напусната от ярък и влиятелен свой представител”, се посочва още в становището.

В писмо до медиите няколко неправителствени организации също застанаха на страната на Тодорова, като нарекоха уволнението й „един от най-сериозните удари върху независимостта на съда в България”. Според тях решението е плод на политическа поръчка, а „формалните мотиви” за него са само повод за разправа със съдията.

В текстасе казва още, че уволнението на председателя на ССБ е „опит за сплашване на българските съдии” и „опит да се обезглави и да се запуши устата на най-голямата и най-легитимна организация на съдиите у нас”.

  • Членовете на ВСС се събраха да побъбрят след скандала "Тодорова"
  • ВСС ще заседава извънредно "по проблемите с дисциплината"
  • Цветанов отново засвири по тънката струна "на чувствата на жертвите"
  • Уволнението на Тодорова - политическа поръчка
  • "Екзекуторското" решение на ВСС е държавен произвол
  • Български хелзинкски комитет: Уволнението на Тодорова е политическа поръчка
  • Съдии отлагат дела и излизат на бунт срещу ВСС