Уволнението на съдия Мирослава Тодорова е политическа поръчка, съдейки от историята на Висшия съдебен съвет – на угодничество към правителството. Така председателят на Българския хелзинкски комитет Красимир Кънев оцени решението на ВСС, което предизвика бурна реакция в системата.

Кънев посочи за пример назначението на Владимира Янева за шеф на СГС и двойни, по думите му,  стандарти на дисциплинарната практика. Според него, ВСС е подходил формално, без да разгледа цялостния контекст, въпреки че в досието на Тодорова има такава фактология.

Председателят на Българския хелзинкски комитет обаче посочи, че тя е един от най-натоварените съдии в България. През 2009 година имала 250 дела, през 2010 - 218, през 2011-а - 309 дела.

Според Кънев, забавянето на мотивите, заради което Тодорова е уволнена, трябва да се оцени на фона на натовареността, и то не само нейната, а на целия СГС.

Според него има сериозно основание да се предполага, че уволнението на Тодорова е поръчка на вътрешния министър.

По думите му ВСС е правил услуги на Цветан Цветанов и очевидно е имал уговорка с вътрешния министър и с правителството да се изпълняват политически поръчки.

Кънев отказа да коментира хипотезите, че Цветанов „държи” членове на ВСС с компромати, но посочи, че някои факти, сред които назначаването на съдия Янева и двойните стандарти при дисциплинарни производства, в угода на хора, близки на правителството, говорили за неговото влияние над ВСС.

Тодорова е наказана за това, което е говорила –за активната позиция и на Съюза на съдиите, и нейните изказвания за липсата на реформа и желанието на правителството да контролира съда.