Поглед към студентите у нас и реализацията им на пазара на труда. Тази година отново най-високи заплати взимат завършилите „Информатика и компютърни науки“ - 3456 лв. Следват „Математика“ – с 2771 лв., „Комуникационна и компютърна техника“ – с 2731 лв. и „Медицина“ - с 2711 лв. Данните са от рейтинговата система на висшите училища в България.

Направление „Икономика“ продължава да е най-масовото у нас с над 28 200 действащи студенти. Следват го „Педагогика“ с малко над 17 000 обучаващи се и „Медицина“ - с около 13 200.

В кои направления безработицата е най-ниска?

Петър е на 23, учи „Компютърни науки“ в Софийския университет. В началото на втори курс започва работа в международна фирма за споделен транспорт. Днес отговоря за генерирането на данъчни отчети на шофьори и доставчици по целия свят.

Кои са най високо и кои най-нископлатените специалности у нас?
Снимка: bTV

„Университетът още е релевантен, предоставя ти доста теоретични познания, обаче те не са полезни за по-голямата част от хората. Много малка част се занимават с фундаментите на информатиката и затова не им е толкова нужна. Могат да се оправят с практични способности, които да добият извън университета“, казва Петър Велков, софтуерен инженер.  

Снимка: iStock

По данни на образователното министерство най-ниска е безработицата сред завършилите „Военно дело“, „Медицина“, „Фармация“ и „Стоматология“ - около и под 1%. Най-трудно се намира работа по специалностите „Социални дейности“ и „Животновъдство“.

„Анализирайки връзката и потребностите на децата, които са в средното образование, ние трябва така да нагодим висшето образование към техните желания, че да имат достъпна форма и среда за обучение, за да могат да получат онези умения, които да им дадат възможност за работа“, казва Сашо Пенов, министър на образованието и науката.

Половината от студентите в страната се обучават в деветте най-големи университета в България. Другата половина се разпределя между останалите 43 висши училища. Най-много са студентите в „Алма Матер“ – 20 000.

Кои са най високо и кои най-нископлатените специалности у нас?
Снимка: bTV

„За последните 7 години имаме удвояване на дела на чуждестранните студенти в България - от 4 на 8 процента“, коментира Георги Стойчев, ръководител на консорциума, изготвил класацията.

Чуждестранните студенти избират основно „Медицина“, „Стоматология“ и „Ветеринарна медицина“. На прага на дипломирането си, Петър не съжалява за избора си на специалност.

„Студентите знаят, че 2-3 години в частна компания ще получават, може би, повече от техните лектори“, смята той. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement