Към момента няма пряка заплаха за България. Това заяви президентът Румен Радев след заседанието на КСНС по повод напрежението в Близкия изток.
Нужен е обаче непрекъснат мониторинг, увеличава се рискът от извършване на терористични атаки и увеличаване на миграционния поток, се казва в позицията, около която са се обединили всички присъстващи, освен един. По време на изявлението не присъства лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. Единствено от "Възраждане" не подкрепиха становището на консултативния съвет.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Съветът счита, че е неотложно незабавното прекратяване на огъня в Близкия изток и дипломатически усилия за мир. Всички участници са били загрижени от ескалацията на въоръжените сблъсъци и тежката хуманитарна криза в региона. Присъединяват се към призивите на международната общност към деескалация и недопускането на въвличането на други страни.
В позицията е записано, че следва да бъдат положени всички усилия да бъдат евакуирани българските граждани от региона на конфликта, както и освобождаване на българите от екипажа на кораба Galaxy leader. Други препоръки са засилени мерки за охранат на границата, засилване на сътрудничество със службите, преглед и при необходимост актуализация на Националния план за противодействие на тероризма, оценка на икономическия риск и попълване на стратегическия съвет.
"Искам ясно да заявя, че това са критични, непосредствени аварийни мерки в резултат на възникналата ситуация с усложняване на средата за сигурност. Ние трябва да си даваме сметка, това разгледахме подробно, в какъв регион се намираме и какво можем да очакваме като тенденции в развитието на средата на сигурност. На север е Украйна, на юг е Близкият изток, на запад - Западните Балкани, на изток от нас е Кавказ. Ние сме в центъра на този по-широк регион на нестабилност", посочи Радев.
Добави, че гарантиране на сигурност в свят с голяма динамика на геополитическите процеси е основна задача на държавното ръководство и изисква усилие за развитие на всички елементи от системата за националната сигурност – службите, МВнР, Министерство на отбраната, въоръжени сили и дори отбранителната индустрия.
След срещата на „Дондуков“ 2 служебният премиер Димитър Главчев също даде оценка, че заседанието е преминало в дух на единомислие, което според него е добър знак.
Въпреки че пряка заплаха за страната ни няма, има мерки, които действат – засилено полицейско присъствие на посолството на Израел и на други ключови места, наблюдение от службите и от създадения специален щаб. Все пак се чуха и критиките за общото становище.
Присъстващите са обсъдили и тенденцията за повишаване на БВП за отбрана в НАТО. "Ние отиваме на 2,5% за отбрана, трябва сериозна преценка как ние ще стигнем до този процент без да ощетяваме станалите сектори, но трябва да осигурим адекватни действия в тази сложна среда за сигурност", каза Радев.
Президентът благодари на партиите, ангажирали се с темата на Консултативния съвет, въпреки предизборната кампания.
До новата ескалация на конфликта в Близкия изток се стигна след убийството на лидера на „Хизбула“ Хасан Насрала. На 27 септември Израел порази централния щаб на движението в Бейрут. Новината за смъртта на Насрала беше оповестена на 29 септември.
На 30 септември Израел обяви намеренията си да започне сухопътна операция срещу бази на групировката в Южен Ливан. Първите нападения бяха извършени в сутрешните часове на 1 октомври. Последва реакция от Иран. Часове по-късно Техеран изстреля близо 200 ракети срещу Израел, а Тел Авив заплаши с отговор.
Действията на отделните държави и групировки в района не успяват да прекъснат цикъла от атаки и последващи отмъщения на фона на призивите за деескалация и постигане на примирие.
Проследете всичко около последната ескалация на конфликта в Близкия изток в ефира на bTV и в нашия онлайн репортаж:
Вижте коментара по темата на експерта по национална сигурност Ивайло Иванов:
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK