Сигнали за фалшиви сертификати за ваксиниране срещу COVID-19 са получени в прокуратурата, съобщи говорителят на главния прокурор Сийка Милева.
Тя уточни, че са образувани 14 прокурорски преписки. Възложени са и проверки от страна на МВР.
От думите на Милева стана ясно, че държавното обвинение ще бъде безкомпромисно в борбата с фалшивите сертификати.
"Сигнали за наличието на съмнения за фиктивни документи за ваксини са постъпили от седем области, като най-много са от София. Данните са предимно са месец септември", съобщи Милева.
А експерти напомнят, че снабдяването с фалшиво свидетелство за здравословно състояние, в случая COVID сертификат, е престъпление, което се наказва с лишаване от свобода до две години и пробация.
„Лекарите не комуникират пряко с пациентите. Тоест всичко това става чрез посредник, имаме форма на съучастие... Дали един човек има формира антитела или не, това не е достатъчно доказателство, че му е поставена ваксина например“, казва адв. Силвия Петкова, специалист по наказателно право.
Общопрактикуващи лекари споделят, че наличието на документ с невярно съдържание вкарва една група хора в статистиката на ваксинираните, без това да е истина.
"Включително имам информация за хора, които не се притесняват да споделят, че имат близки, които дори пристигат от чужбина, за да изкарат такъв документ, за да се върнат в техните държави, където това не може да се случи", каза общопрактикуващият лекар д-р Деница Даскалова.
А по-рано здравният министър Стойчо Кацаров посочи, че въпросът изисква специално разследване.
"Няма как да разследваме ние. Това изисква специално разследване, да се установи, тъй като знаете, че там има две заинтересовани страни - този, който поставя и този, на когото се поставя", заяви Кацаров.