Без вечни кметове, без служебен кабинет на президента и - с орязан мандат на главния прокурор. Това са само част от промените в Конституцията, предлагани от „Продължаваме Промяната - Демократична България“.

Шестата конституционна поправка вече е на път. При това в навечерието на местните избори през октомври.

Така идеята едно лице да може да се кандидатира за кмет само за два мандата стана „ябълката на раздора“ между политическите партии.

За някои така се избягва феодализма на места, а за други - това е търсене на служебна победа.

Юристите са категорични, че ако тази поправка стане факт, ще сработи за пръв път едва през 2027 г.

Маргарита Стоянова е кмет на добричкото село Царевец девет мандата. Сега се готви за десети избори и не е съгласна с идеята да има ограничения.

„След като хората те искат в едно населено място, след като гласуват за теб и те избират, аз не виждам защо трябва да има ограничаване на мандатите“, каза тя. 

Вносителите днес обясниха своите мотиви. 

„За да се ограничи феодализацията, която се получава по места при натрупване на повече на брой мандати“, заяви Никола Минчев от ПП-ДБ.

„Има такъв народ“ обявиха, че идеята е крадена от тях, за да няма натиск и феодализация по места. 

„Мандатността би поосвободила тази феодализация. За това не е нужна промяна в Конституцията, може и в закона“, каза Тошко Йорданов от ИТН.

„Те се стремят по служебен път да се домогнат до кметски мандати“, каза Борислав Гуцанов от БСП.

„Те нямат друга идея за присъствието си във властта, освен да внасят разделителни линии в обществото“, добави лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов. 

Още вчера ГЕРБ обявиха в позиция, че ще подкрепят промени, които са одобрени от партиите в преговорите - от тях, „Продължаваме промяната - Демократична България“ и ДПС. А от движението днес не пожелаха да коментират темата.

Но юристите са категорични, че ограничението ще действа само за в бъдеще. 

„Тъй като конституционната ревизия ще продължи отвъд октомври, когато най-късно се номинират кандидати, то можем да очакваме, че ограничението ще важи от 2027 г.“, заяви преподавателят по конституционно право доц. Наталия Киселова. 

Очакваната дата на местния вот тази година е 29 октомври.

Сред предлаганите промени в основния закон, са разделянето на ВСС, намаляването на мандата и правомощията на главния прокурор, както и преформатиране на служебния кабинет, тоест да не го назначава президентът, а кабинетът в оставка да изпълнява функциите до провеждането на нови избори.