"Предложението за 24 май като национален празник има две страни. Едната е конкретната дата – най-естественият, най-българският празник, около който е възникнала идеята за българската нация през Възраждането", заяви в предаването "Лице в лице" правосъдният министър Атанас Славов.
„По-голямата тема е кои са онези ценности, които записваме в Конституцията. Това са ценностите на просвещението, на духовността, на свободата, на родолюбието, които са ръководели на нашите възрожденци“, добави той.
Вчера от ПП-ДБ представиха предложението си за промени в Конституцията, сред които заляга идеята 24 май да се превърне в национален празник на България.
Атанас Славов каза, че идеята е тези промени в Конституцията да носят нашия национален отпечатък – „да имаме национална конституционна идентичност.“
Предложените промени в Конституцията
„В основната си част предложенията за промени в Конституцията са дискутирани дълго време. Консултиран е с представители от средите на магистратите и с преподаватели от академичните среди, колеги от ПП-ДБ, колегите от „Правосъдие за всеки“, каза Славов.
Правосъдният министър добави, че тези текстове не са плод на моментни хрумвания.
„За разделянето на ВСС, конституционната жалба на гражданите, ограничаване функциите на главния прокурор. По тези основни въпроси имаме до голяма степен на съгласие с ГЕРБ и ДПС. Остават въпроси, които ще бъдат дискутирани, като ролята на служебното правителство и как тя да бъде регулирана, темата за 24 май като национален празник“, поясни той.
Според Славов мандатността на всеки орган на власт е важна, за да няма свръхконцентрация на власт, да има отчетност, да няма злоупотреби, феодализация в местната власт.
Вижте какви са предложените промени в правомощията на главния прокурор във видеото.