В окупацията на Софийския университет „Св. Климент Охридски" имаше негласна, задкулисна намеса. Това заяви ректорът на Алма Матер проф. Иван Илчев в първата си публична изява с коментар на студентския протест след заседанието на Академичния съвет, който не подкрепи формата на недоволство на 28 октомври.
„Аз предупреждавах студентите от началото, че безскрупулни политици ще се опитат да ги яхнат, имаше такива неща, макар и не съвсем открито. Имаше такова нещо, но то е неизбежно - който и да направи протест в България, ще има политическа сила, която ще се опита да го използва”, добави проф. Илчев.
В Софийския университет окупирана остава само Аула. Магна. Ректорът съобщи, че са се разбрали с Ранобудните студенти те да освободят тържествената зала за 25 ноември, когато е университетският празник. Протестиращите ще освобождават аулата и за връчване на дипломи и други тържествени случаи.
Проф. Илчев обяви, че няма да нарича ограничаването на достъпа до университета „окупация". „Нелепо е да говорим, че някой окупира собствената си сграда, говорим за акция на студентите”, обясни той.
„От началото на акцията сме се срещали всеки ден, а някои дни и по няколко пъти. Никога не сме имали проблеми с комуникацията със студентите, невинаги сме се съгласявали един с друг”, обясни ректорът.
„Всеки ден сме разговаряли със студентите и сме ги призовавали да търсят друг ефективен начин на протест, продължаваме да разговаряме и да ги убеждаваме”, каза още Илчев.
От ректорското ръководство на университета съобщиха днес, че още в понеделник заповедта за компенсиране на пропуснати занятия е публикувана на интернет сайта на университета. „Има график, по който деканите трябва да организират пропуснатите занятия, като това ще става основно в съботните дни до края на годината. Някои студенти ще трябва да учат и на 27, 28 и 30 декември, както и на 2,3, 4 януари”, коментира проф. Илчев.
Проф. Илчев разказа, че е разбрал за окупацията с текстово съобщение. „Знаех предварително от студентите, че ще обсъждат този въпрос, аз ги помолих, когато вземат решението да ми съобщят и те ми изпратиха SMS", обясни той.
Ректорът на Софийския университет оценява ефекта от студентската акция като положителен. „Обществото видя, че има активни групи в обществото, които не приемат начина, по който се води политическия живот у нас”, заяви Илчев.
Проф. Илчев призна, че познава отдавна инициаторите на окупацията. „Те винаги са имали остро социално чувство, те протестираха и срещу правителството на Борисов, това да хора, които се вълнуват от това, което става в България”, обясни той.
„Години наред много хора в тази държава се блъскаме като двете жаби, паднали в качето с мляко, и едната се удавила, а другата била с лапички, докато избие една буца масло, качила се на нея и излязла. В нашата родина има достатъчно много хора, които непрекъснато бият с лапички и аз се надявам, че младите хора ще са сред тях, защото иначе няма надежда за България”, коментира Илчев.
Студенти, които са против окупацията и настояват за възстановяване на университетската автономия, връчиха на проф. Илчев и подписка с над 700 подписа на студенти и преподаватели. Подписите са събирани от 5 до 15 ноември. При приемането на подписката проф. Илчев обеща, че ще я има предвид. „По време на цялата студентска акция в университета получавах протести по мейла от студенти и преподаватели, които не подкрепят акцията, на всички, които са ми писали с името си съм се постарал да отговоря”, обясни той.
Ректорът на Софийския университет е бил информиран, че влизането полицаи във ФЖМК е било в качеството на лица, а не в качеството на институция и ограничителният режим е бил за площад „Ал. Невски", а не за ФЖМК. Той не коментира факта, че органите на реда проверяваха документите на студентите в двора и не допускаха никого в сградата, без да е минал проверка.