Правата на човека в България пропадат или остават на тревожно ниско ниво в много области, констатират от Българския хелзинкски комитет в доклада си за 2011 г. Правозащитниците очертават тревожни тенденции с независимостта на съдебната система и употреба на сила от полицията.
Опитите за овладяване на съдебната от изпълнителната власт ескалирали през 2011 г. Според зам.-председателя на комитета Маргарита Илиева, това се изразява най-вече в назначаването на ключови позиции на послушни и лесно управляеми хора, както и на заплахите от МВР, че ще кръщават операциите си с имена на съдии.
По думите й през годината се забелязва и политическо преследване на опоненти на властта, което се изразява най-вече срещу председателя на Съюза на съдиите в България Мирослава Тодорова.
Бум на полицейското насилие
Правозащитниците получили много оплаквания за малтретиране от страна на полицейски служители, в някои случаи стигащо до изтезание. Този тип практики бяха на няколко пъти оправдани от страна на министъра на вътрешните работи и главния секретар на МВР, се посочва в доклада.
Анкета на Хелзинкския комитет сред задържани през миналата година показва, че 27 процента от запитаните са казали, че срещу тях е употребено насилие по време на ареста им. 25 процента са заявили, че са били насилвани в полицейско управление. За сравнение - през 2009 г. 17 процента са казали, че са насилвани в управленията, а 26% по време на задържането.
Според неправителствената организация, за увеличението на полицейското насилие допринасяли и изказвания на министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов, с които той оправдава служителите на МВР.
Преди седмица още един доклад - на комисия към Съвета на Европа, констатира грубо отношение от страна на полицията и покачване на броя на задържаните в арестите до степен на нечовешки условия за живеене. В препоръките си комисията обърна внимание на нуждата българските полицаи да бъдат обучавани в приемливи техники на разпит, както и нуждата от въвеждане на кодекс за поведение по време на разпитите.
Правото на зачитане на личния и семейния живот на хиляди хора в България продължава да бъде нарушавано поради голямата честота и произвол в употребата на СРС-та от службите за сигурност, посочват от БХК.
Сексуалната ориентация продължава да не е сред защитените от престъпления на омраза признаци в Наказателния кодекс.
Влошава се и положението на свободата на изразяване
Според класацията на организацията "Репортери без граници" България е страната с най-несвободни медии в Европейския съюз. Контролът на медийното съдържание е политически, изразяващ се е безкритичност срещу властта и икономически, когато се защитават интересите на рекламодатели и олигарси, близки до властта, посочват от Българския хелзинкски комитет.
Като положително отбелязват практиката на Върховния административен съд да прилага антидискриминационния закон и изготвянето на законопроект от МВР за въвеждането на стандарт "абсолютна необходимост" при употреба на сила и оръжие.