Покачване на броя на задържаните в предварителните и следствените арести арести до степен на нечовешки условия за живеене и грубо отношение от страна на полицията. Това са част от изводите на Комисията за предотвратяване на мъченията, нехуманното или унизително отношение или наказания (КПМ) към Съвета на Европа.

Публикуваният днес доклад е от посещението на делегация през октомври 2010 г. в затвори и психиатрични клиники в България. Съветът на Европа е публикувал на официалната си страница и отговора на българските власти след предоставяне на доклада, като уточнява че документът излиза публично сега по искане на София.

В документа е направено уточнението, че завишеният брой задържани в предварителни арести от 2008 г. е прекратил положителната тенденция, отбелязана за периода 2006-2008 г. на намаляване на този вид принудителна мярка.

Въпреки негативните констатации, в доклада се отбелязва, че мнозинството от интервюираните задържани посочват, че са били обект на коректно отношение от страна на полицията.

В препоръките си КПМ обръща внимание на необходимостта българските полицаи да бъдат обучавани в приемливи техники на разпит, както и нуждата от въвеждане на кодекс за поведение по време на разпитите.

Комисията посочва още необходимостта от подобряване на системата за регистриране на случаи на насилие над задържани и сигнализирането им на компетентните органи.

Документът цитира конкретни случаи като ситуацията в затворите в Русе и Варна, откъдето КПМ е получила множество сигнали за нарушаване на правата на задържаните от страна на персонала на изправителните заведения.

В частта си, посветена на състоянието на домовете за настаняване на психичноболни, докладът посочва напредък в случаите на лошо отношение към пациентите спрямо заключенията от 2008 г. Въпреки това КПМ обръща внимание на няколко случая – като Ловешката психиатрична болница, откъдето все още се получават сигнали за грубо и обидно отношение към пациентите от страна на персонала. Документът посочва също така случая с Дома за хора с психични отклонения в Патра, където условията за живот за неприемливи.