Предупреждения за фалити и още по-голямо поскъпване на енергията заради мораториума. Бизнесът настоява за отмяна на решението на депутатите.

От енергодружествата прогнозираха, че след изтичане на тримесечния срок на мораториума ще скочи с до 30 на сто. 

Правителството ще търси резерви, за да няма голямо поскъпване за домакинствата, обяви министър-председателят Кирил Петков.

До режим на тока няма да се стигне, прогнозираха от ЧЕЗ, но услугата ще се влоши. От електроразпределителните компании очакват до седмица да се вземе решение как да бъдат компенсирани. В противен случай дружествата няма да издържат.

От ЧЕЗ прогнозираха пред bTV, че е възможно следващото им искане за поскъпване след края на март да надхвърли 25%. А според правителството мораториумът защитава домакинствата.

Пред bTV председателят на надзорния съвет на ЧЕЗ Асен Христов коментира, че заради мораториума ще им се наложи да режат разходи и това може да доведе до повече аварии и по лошо качество.

Разчетите показват, че трите дружества, които снабдяват с ток страната и ЕСО вече са натрупали загуби от 250 милиона, които е трябвало да се покрият с 11- процентния скок на тока, обявен от регулатора. Като се добавят и следващите 3 месеца заради мораториума, тогава искането за ново поскъпване може да надхвърли 25% заради новите загуби.

Председателят на временната комисия за справяне с енергийната криза не изключи поскъпване на тока с 25% от март, но докато тече замразяването на цените - ще се търсят варианти за компенсации - и на енергийните дружества, и на домакинствата.

„Риск винаги има за поскъпване. Ние се надяваме, че ще има резерви, дори да настигнем борсовите цени - да имаме компенсаторни механизми“, каза Радослав Рибарски, председател на комисията за енергийната криза - "Продължаваме промяната".

Според ДПС, които още при обсъждането се обявиха против, мораториумът сега важи и за собствениците на триетажни къщи с басейн, и за пенсионерите, които топлят само една стая.

„Тук възниква въпроса защо трябва да платим подгряването на басейна на богатия. Държавата трябваше да определи енергийно бедните и уязвимите, за да може да се отделят помощи или ваучери за енергийно бедните, а богатите да си плащат“, коментира Рамадан Аталай от ДПС.

Правителството стои твърдо зад решението за замразяване на цените, става ясно от думите на министър-председателя Кирил Петков в Брюксел. Според Петков е важно токът и парното да са на най-добрата цена за крайния потребител.

„Най-лесно е било винаги: давайте домакинствата да плащат за всичките проблеми. Първо трябва да направим този анализ. Ако видим, че се дисбалансира системата въпреки този анализ, въпреки че сме усвоили всичките средства, тогава в края на март ще трябва да има някаква ревизия на цените“, заяви Кирил Петков, премиер на България.
 
Бизнесът също поиска отмяна на мораториума и предупреди, че има опасност чуждите собственици на електроразпределителните предприятия да заведат дела срещу България:

„Реална е и опасността чуждестранните дружества собственици на електроразпределителни предприятия в България да заведат арбитражни дела срещу страната.“

В същото време омбудсманът Диана Ковачева поиска от премиера компенсации и за битовите клиенти на природен газ. Във ведомството пристигали множество жалби от потребители след мораториума. Замразяването не включва цената на газа. Тя също расте значително от началото на годината.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement