Липса на експерти, закъснели срокове и нормативни неуредици са сред причините да няма данни за управлението на отпадъците у нас през 2019 г. Това стана ясно при представянето на Националния доклад за състоянието и опазването на околната среда - 2019 г. (т.нар. „Зелена книга“) в Министерството на околната среда и водите.
На въпрос на bTV кога се очаква такава информация, директорът на Изпълнителната агенция по опазване на околната среда (ИАОС) Ралица Карамфилова заяви, че оптимистичният срок е в края на август да има данни за 2019 г., а в началото на октомври - за 2020 г.
Карамфилова посочи, че за 2020 г. има постъпили 40 000 отчета за отпадъци, което показва "сложността на задачата".
На този фон служебният министър Асен Личев потвърди, че няма да се откаже от целта си да спре вноса на отпадъци.
Мийте си улиците
От своя страна съветникът на екоминистъра по дейностите, свързани с ИАОС – Ваня Григорова, напомни на общините, че трябва да спазват мерките по отношение на чистотата на въздуха като почистване и миене на улици.
„Замърсяването на въздуха в почти всички населени места на България, с изключение на някои населени места в Маришкия басейн, се дължи на битовото отопление през зимата и разпрашеността, която се получава от строителството през лятото, както и от автомобилния трафик", отбеляза Григорова.
Що се касае до замърсяването на въздуха с вредни емисии от индустрията и предприятията, Григорова отбеляза, че мерките по този показател се контролират през издадените комплексни разрешителни.
Припомняме, че България получи обвинения от Брюксел през декември миналата година заради това, че не изпълнява европейското законодателство по отношение на фините прахови частици. По темата с отпадъците пък страната ни се оказа в центъра на международен скандал заради вноса на боклуци от Италия, който накара прокуратурата у нас да разкопае тонове загробени опасни отпадъци в София, Плевен, Монтана и Шумен.
5 пъти по-високи бонуси
Служебният екоминистър междувременно съобщи, че в МОСВ "изневиделица" излизали различни документи и коментира, че става дума за документ, с който предишният министър Емил Димитров-Ревизоро през април е определил ДМС (допълнително материално стимулиране - бел. ред.) по Оперативна програма "Околна среда" от 200% при среден процент на администрацията на ведомството от 40.
Това означава, че през април главна дирекция „ОПОС“ е получила бонуси в размер на над 500 000 лева.
Личев обаче заяви, че в следващите дни ще бъдат съобщени повече подробности след детайлна справка по темата.