Световните информационни агенции съобщават за първите прогнозни резултати на парламентарните избори в България и отбелязват, че тъй като нито една от водещите партии не е постигнала категорично мнозинство, пред следващите дни ще се търсят коалиционни партньори, коментира БТА.
Агенция „Франс прес” посочва, че дясноцентристката опозиционна партия на Бойко Борисов е излязла начело, но се е представила по-слабо от очакваното и това ще усложни съставянето на правителство. ГЕРБ ще има вероятно 88 или 89 депутати, което е далеч от абсолютното мнозинство от 121 депутати, посочва агенцията.
„Ройтерс” също обобщава, че ГЕРБ печели изборите, но няма да има мнозинство, което означава, че България вероятно върви към поредно коалиционно правителство. Агенцията цитира мнението на говорителя на БСП Атанас Мерджанов, че партията е претърпяла „тежко поражение” и че резултатите от днешните избори са разочароващи за партията.
И ДПА отбелязва, че макар бившият премиер Бойко Борисов да е получил най-много гласове на извънредните парламентарни избори, те са далеч под необходимите му, за да управлява самостоятелно. В отделен материал, посветен на Бойко Борисов, германската агенция пише, че макар днес той за трети път да е извел консервативната си партия до победа, нееднозначната му репутация може да му попречи да създаде коалиция и отново да стане премиер.
Отбелязва се, че управлението на Борисов е било белязано от скандали. Най-големият беше за неразрешено подслушване на висши политици, довело до съдебен процес срещу дясната му ръка Цветан Цветанов, който въпреки това ръководеше предизборната му кампания, се казва в материала на ДПА.
Германската агенция отбелязва, че апатията на българските гласоподаватели е родила един фрагментиран парламент, което може да усложни изграждането на коалиции и управлението. В същото време страната има нужда от спешни реформи, за да даде тласък на икономиката и да се бори с корупцията, посочва ДПА.
Съобщавайки за предварителните резултати от изборите, руската ТАСС посочва, че ако основните български политически сили - ГЕРБ и БСП, не успеят да се договорят и да съставят правителство на мнозинството, политическата криза в България ще продължи и не е изключено в близките месеци да има нови избори.
Цитиран е служебният премиер Георги Близнашки, който по-рано в разговор с кореспондент на ТАСС е нарекъл подобна ситуация „кошмарна вероятност”, но се е съгласил, че такъв вариант за развитие на събитията е „възможен”.
Българите отидоха да гласуват с надежда, че едно ново правителство ще сложи край на политическата безизходица, ще съживи вялата икономика, ще реши тежката банкова криза и ще намери начини да разхлаби хватката на Москва върху енергийните доставки, подчертава „Асошиейтед прес”.
От антимонополни съображения ЕС оказа натиск върху България, за да я накара да се оттегли от проекта „Южен поток” и работата по него спря. Бойко Борисов заяви, че ще продължи да строи газопровода, само ако проектът получи одобрението на ЕС, за разлика от социалистите, които искат проектът да се реализира на всяка цена, отбелязва агенцията.