Няма значение дали ще е правителство на ГЕРБ или с чийто и да било мандат. Ние на първо място ще подкрепим програма за работа, а не личности. Те не носят качество, ако работят за своята партия и за своето издигане. Това заяви лидерът на НФСБ Валери Симеонов на брифинг на Патриотичния фронт ден след парламентарните избори.
Председателят на ВМРО Красимир Каракачанов посочи, че националистическото обединение ще инициира срещи „с всички български партии, влезли в парламента”, на които ще заяви позициите си по основните проблеми на страната. Той напомни и за идеята за кръгла маса с участието на партии, граждански организации и синдикати.
„Няма да бъдем нито златен, нито сребърен, нито среден пръст”, заяви той. Симеонов допълни, че ако останалите партии не загърбят егото си, имат готовност за участие в нови избори.
Според Каракачанов е важно да се реши какво ще се прави и тогава „всички да видят кой ще има качествата да свърши работата като министър-председател”. Той подчерта, че не бива да има квоти и ПФ няма да участва „в конфигурация, в която нещата се натаманяват само на база на това кой колко депутати е вкарал”.
Симеонов коментира, че е по-добре правителството да се прицели в изпълняването на пълен мандат, „но в служба на народа, а не на партийната си централа”. По думите му е желателно в кабинета да влязат представители, препоръчани от другите партии, но не политици, а експерти.
ДПС губи електората си и компенсира с купени гласове
От Патриотичния фронт бяха категорични, че ще работят и за забраната на „протурската партия” ДПС, която капсулирала и разделила България и станала „плацдарм за намеса на Турция във вътрешните работи”.
Валери Симеонов посочи, че новите 60 000 гласа за ДПС от евроизборите насам, са от южната ни съседка заради „неразумното и антибългарско решение на ЦИК и съда”.
„Служебното правителство не си свършило работата – имаше огромно купуване пак, основно от ДПС”, подчерта Симеонов и допълни, че партията на Лютви Местан губи позициите си в своите традиционни бастиони и компенсира с масово купуване на ромски гласове в области, където няма нито турскоговорящи, нито мюсюлмани.