Кабинет на малцинството с широка коалиционна подкрепа – такова е намерението на първата политическа сила след изборите на 5 октомври - партия ГЕРБ. След ултиматума на реформаторите, които отказаха да приемат Бойко Борисов за премиер, концепцията на ГЕРБ вече е различна - преговори в седем поредни дни със седемте партии, влезли в парламента.
„Ще водим разговори с всички парламентани партии, няма да зависим от Реформаторския блок, а ще направим действително широко парламентарно мнозинство”, обясни зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов.
Преговорите ще водят три дами - Цецка Цачева, Менда Стоянова и Румяна Бъчварова. Първи в списъка на ГЕРБ са вторите по брой депутати - БСП. От там обявиха, че ще участват в разговори по важните приоритети на страната, но обвиниха ГЕРБ, че не гледали сериозно на тях.
„Ние ще следваме формата, който е зададен и от ГЕРБ - ако отсъства лидерът на ГЕРБ, няма да го има и лидерът на БСП. Това е реципрочно отношение”, обяви говорителят на БСП Атанас Мерджанов.
Разговорите трябва да започнат ден, след като е окончателно ясно поименно кои са депутатите в 43-то Народно събрание. Въпреки това, във вторник от ЦИК припомниха, че резултатите от вота могат и да се обжалват 15 дни след обявяването им. „Обжалването е пред Конституционния съд по реда на закона и той трябва да се произнесе в двумесечен срок”, обясни говорителят на ЦИК Александър Андреев.
Според държавния глава Росен Плевнелиев обаче, партиите този път трябва да се вслушат в гласа на хората и да отговорят на техните очаквания. „Абсолютно съм убеден, че избори след избори не са решение. Не можем да кажем на българския народ: „Вие не галсувахте правилно, хайде сега на поправителен!” Не народът е на поправителен, политиците са на поправителен”, категоричен бе държавният глава. Плевнелиев обяви, че остава на разположение на партиите за консултации денонощно.
След първоначалния седемдневен кръг от преговори на ГЕРБ с останалите партии, ще следва и втори цикъл разговори, в който ще се включи и Бойко Борисов. БСП свиква пленум в събота, на който ще се обсъжда отговорността за тежката загуба на изборите. Въпреки че, отделни депутати поискаха оставки в ръководството, този въпрос изобщо не бил на дневен ред.
Срокове след изборите
По закон ЦИК има четиридневен срок да обяви окончателните резултати от вота. Комисията вече заяви, че ще спази този срок и до края на седмицата финалните данни ще бъдат оповестени.
Още три дни по-късно ЦИК трябва да каже и кои са избраните депутати поименно, а месец след вота най-късно трябва да бъде свикано и Народното събрание.