ДПС почти достигна изборния резултат на БСП след проведения в неделя предсрочен парламентарен вот. На база на 99.96% протоколи на СИК и РИК към 13:40 ч социалистите имат 15.41 процента, а ДПС 14.82 на сто. Това сочат резултатите на ЦИК до момента.

Към момента активността е около 49%, като от ЦИК очакват тя да достигне до около 50%. Извън страната са гласували около 135 000 души към момента, което е повече от изборите през 2013 година, но не и от рекорда през 2009 година.

Най-много гласове от чужбина очаквано са дошли от Турция - 60 090, но не са потвърдили опасенията, че ще има тежки натоварвания на секциите там, съобщи Цветозар Томов.

Иначе 43-то НС ще бъде съставено от 8 партии, като ГЕРБ категорично печели вота на избирателя с 32.67%. 

Последните данни сочат, че Реформаторсикят блок има 8.88%, Патриотичният фронт – 7.29%, ББЦ - 5.70%, "Атака" - 4.53%, АБВ – 4.15 %. Останалите участници от изборите са под 4-процентната бариера.

Извън парламента, но с държавна субсидия ще са още две партии. Това са Глас народен на Светльо Витков и новосъздаденото Движение 21 на Татяна Дончева. Те успяха да се преборят за над 1% от избирателите.

Снимка: bTV


БСП няма преобладаваща подкрепа в нито един избирателен район. ДПС печели мнозинство от гласовете в Кърджали, Търговище, Разград и Силистра. В останалите избирателни райони ГЕРБ е първа политическа сила.

Снимка: bTV
В чужбина резултатите на база 99.3% обработени протоколи показваха 43.82% подкрепа за ДПС. Партия ГЕРБ е получила около 27.54% от глсасовете на българите зад граница, а на трето място е Реформаторският блок с близо 11.19%.

Интригите с резултатите не са приключили. Вчера близо половината от отишлите до урните българи заявиха, че са използвали преференция.

В крайна сметка 1 200 868 са отбелязаните преференции - около 34% от гласувалите. В доста случаи отново има съвпадение на номера на листата и на отделния кандидат, съобщи Камелия Нейкова от ЦИК

Да сработи преференциалното гласуване и по- задни кандидати в листите на партиите да изпреварят водачите обаче на тези избори е по-трудно, защото трябва да съберат по-висок процент гласове.

"Следва да се има предвид и, че в случаите, в които избирателят не е упражнил и нямаме гласуване за определена преференция и кандидат, то в случая гласът се брои за водача на листата, което означава, че разместване може да стане по-трудно, отколкото при избора на членове на ЕП", посочи говорителят на ЦИК Александър Андреев.

Предстои да стане ясно до какви размествания в листите ще се стигне.


  • Радан Кънев готов за премиер
  • Румен Петков: Силното решение беше управление на ГЕРБ и БСП
  • Борисов може да върне мандата
  • Андрей Райчев: ДПС повече няма нужда от Пеевски
  • Резултатите от изборите няма да бъдат касирани
  • Цецка Цачева е под влиянието на емоция – няма време да се отдаде на чувствата си
  • Кои са осъдените за търговия с гласове на последните избори
  • ВКС отхвърли всички искания за касиране на изборите
  • Реформаторите за час сближиха позициите си с ГЕРБ
  • Бареков с най-скъпа ТВ и радио агитация