Структурите на бившата Държавна сигурност и Разузнавателното управление на Българската армия могат да сформират парламентарна група в 43-то Народно събрание. Това показва справка на БГНЕС.
Кандидат-депутатите с картончета в листите на всички 25 партии и коалиции, които участваха в изборите, бяха общо 98, съобщи Комисията по досиетата.
Най-много бивши ченгета имаше в листите на БСП – 14. На второ място бяха Коалиция "Патриотичен фронт" с 12, а третото си деляха ДПС и АБВ с по 11 кандидат-депутати агенти.
Част от бившите сътрудници на службите не стигнаха до НС заради по-задните си места в листите; други се отказаха от предизборната кампания, след като бяха „осветени”.
Предварителното разпределение на мандатите в новия парламент показва, че 11 от новоизбраните депутати имат съпричастност към тайните служби преди 1989 г.
Парламентарните групи на ГЕРБ и на ДПС ще имат по трима сътрудници на ДС. По двама представители, с агентурно минало, ще имат групите на БСП и Патриотичен фронт. Един депутат от "Атака" също е с агентурно минало.
Без представители на бившите служби са групите на Реформаторския блок, България без цензура и АБВ.
Според БГНЕС, ПГ на Държавна сигурност ще е със следните членове:
ГЕРБ
Любомир Димитров Христов – избран от Шумен
Румен Иванов Иванов – избран от Добрич
Стефан Иванов Дедев – избран от Пловдив
БСП
Румен Василев Гечев – избран от Плевен
Таско Михайлов Ерменков – избран от Сливен
ДПС
Янко Александров Янков – избран от Сливен
Рамадан Байрам Аталай – избран от Силистра
Лютви Ахмед Местан – избран от Кърджали
Патриотичен фронт
Красимир Дончев Каракачанов – избран от София
Велизар Пенков Енчев – избран от София-област
Атака
Станислав Тодоров Станилов – избран от Пазарджик.