23 дни преди изборите бюлетината, с която ще гласуваме за депутати на 5 октомври, вече е готова. Тя ще е различна във всеки един от избирателните райони в зависимост от кандидатите, издигнати на местно ниво от инициативни комитети и броя на възможните преференции.
На брифинг в Централната избирателна комисия говорителят Камелия Нейкова показа образец на бюлетината. „За да е валиден гласът, избирателите трябва да са отбелязали своя глас със син химикал и с позволените знаци, съгласно изборния кодекс – „х“ или „v”. Отбелязването трябва да е направено по начин, който не засяга съседно квадратче или кръгче“, обясни тя.
За партии и коалиции и независим кандидат отбелязването ще става в лявата част на бюлетина, където са квадратчетата. „Предпочитанията, преференциите се отбелязват в дясната част на бюлетината, където са разположени кръгчетата, които съдържат номерата на кандидатите в кандидатската листа”, допълни Нейкова.
За сгъването на бюлетините ще се вземе решение днес или утре. „Ако една бюлетина е сгъната по начин, по който не се разкрива тайната на вота, тя няма да бъде анулирана“, уточни все пак говорителят на ЦИК.
Говорителят на ЦИК Александър Андреев обясни, че не може да разкрие какви са по-добрите защити заради сигурността на самата бюлетина. „Различно и допълнително е че с оглед по-добро информиране на избирателите, там където са отбелязани кръгчетата за преференциите, е добавен текстът, че трябва да се посочи кандидат от кандидатската листа", каза той.
Въпреки че повечето защити са тайна, една от тях е плътна черна лента, която не позволява да се разкрие тайната на вота. Бюлетината ще е най-дълга в София, а най-къса в районите, които излъчват само по четирима депутати.
В момента тече процедурата по отпечатване на бюлетините, като досега са отпечатани за около 15 или 16 изборни района. Нейкова подчерта, че бюлетините се отпечатват единствено в печатницата на БНБ, като те ще струват общо около милион и половина лева.
За участие в изборите на 5 октомври има регистрирани 774 кандидатски листи и 6063 кандидати за народни представители. От тях трима са независими - Никола Вапцаров в Благоевград, Октай Енимехмедов в Бургас и Господин Тонев в Хасково.,
Към момента са подадени общо 30 изборни жалби. Регистрирани са 16 неправителствени организации, които ще следят вота и общо 856 наблюдатели. Машинното гласуване ще е в 300 секции в пет региона - София, Пловдив, Перник, Кюстендил и Плевен. Вече са готови и информационните клипове, с които ЦИК информира гражданите за правата им.