Хиляди заявления за гласуване в чужбина са подадени по интернет от един и същи IP адрес. Това е установила на свое заседание Централната избирателна комисия, а казусът озадачи изборните експерти.
Върху картата, съставена от блогъра Боян Юруков по данни на ЦИК за заявленията за гласуване в чужбина, в зелено са отбелязани местата, където най-вероятно ще се разкрият секции. За разлика от предишни избори, сега са достатъчни едва 40 заявления, за да се открие секция дори там, където нямаме посолство.
На това вероятно разчитат в Чикаго, където са подадени само 100 заявления, макар че там е най-голямата българска общност в чужбина.
В Бурса, Турция, са подадени над 3000 заявления за гласуване. Още по-интересното е, че много от тях са пратени от един и същ IP адрес.
Това само по себе си не е сигнал за нарушение, обясни пред bTV говорителят на ЦИК Александър Андреев. „Искам да направя уточнението, че от един IP адрес са пристигали заявления не само от Турция, а и от много други държави. Това са заявления, въз основа на които се откриват избирателни секции, а не са заявления за гласуване. А и IP адресът не е доказателство за нарушение, защото специалисти уточниха, че не може да се установи дали един IP адрес означава, че заявленията са пратени от едни компютър, или от различни машини”, обясни Андреев.
Прогнозният брой на секциите, които ще бъдат отворени в чужбина е рекорден - цели 414, като от тях в Турция са над една трета - 150. Колко точно ще са секциите, ще стане ясно на 13 септември. Предстои да стане ясно също дали Министерството на външните работи ще се справи с такава тежка органзиация.