Българските изселници в Турция гласуваха масово на предсрочните парламентарни избори на 5 октомври. По последна информация на bTV там са подадени близо 50 000 гласа, които при ниската избирателна активност на вота могат да се окажат решаващи.
Според информация на bTV в 83 от секциите в Турция са подадени 33 000 гласа, очакват се още данни от Анкара и Измир, където са гласували около 15 900 души.
Разговорите с избиратели показват, че около 90% са дали своя вот за ДПС, което означава, че 2-процентната преднина на БСП може да бъде бързо стопена.
Изборният ден в южната съседка приключи навреме – пред секциите няма опашки, което означава, че към 19:00 часа те затварят и започва броенето на бюлетините. Заради пряката електронна връзка с Централната избирателна комисия в София резултатите ще станат ясни първо в столицата.
Най-големият проблем при гласуването в Бурса, очаквано, се оказа попълването на български на декларациите, с които избирателите удостоверяват, че няма да гласува на друго място. Хората масово признаваха, че изпитват затруднение да напишат декларациите си сами, някои не можеха да обяснят какво декларират с подписа си на листа хартия.
„Ние помагаме на хората, които се затрудняват”, обясни Незиде Мехмедова от силистренското село Цар Самуил.
„Само попълваме декларацията и показваме как се гласува, възрастните не могат да си я попълнят сами”, признават избиратели.
Помощниците пред секциите се оказаха организирани членове на българската изселническа организация „Балгьоч”, която е най-голямата там и помага на консулството за организацията на изборите.
„Нашето желание е да им оказваме логистична подкрепа съобразно указанията на ЦИК и сме в съдействаме с консулството. Ние го помислихме и предупредихме. От латински на кирилица трябва време - това не е лесно. И в Турция е така, и в другите европейски страни също е така - трябва им време, от доста време не са писали, може да са говорили. 90 на сто могат да четат”, обясни председателят на „Балгьоч” д-р Юксел Йозкан.
Декларацията може да бъде попълнена и вкъщи, защото образецът й е качен на страницата на ЦИК в интернет.
Денят на вота в Турция
Голяма вълна от избиратели започна да пристига в турския град Бурса след 16:00 часа, когато правото си на глас вече са упражнили повече от 24 000 души. Тъй като там се гласува без основен избирателен списък, не може да се уточни процентното изражение на избирателната активност.
Сигурно е обаче, че тя е по-висока, отколкото на предишните избори. По информация на репортера на bTV в Бурса Рада Домусчиева, разликата между първата и втората политическа сила е минимална и може да бъде преодоляна до края на изборния ден.
Заради Курбан Байрама в Бурса избирателите започнаха да се стичат в секциите едва след 8:00 часа сутринта. Някои от тях пристигаха от по отдалечените махали с бусове. „Сега докарахме възрастните – всеки има право, който има двойно гражданство. Ние искаме да живеем като братя - да отиваме там да видим братовчедите. Канада и САЩ как живеят? Така да живеем и ние - да имаме и ние такъв живот”, коментира Мехмед Хасан, който е изселник в Бурса.
„В България трябва да се подобри работата за младежите, няма работа, няма никакъв прогрес”, казва друг изселник в Бурса - Фикри Сали.
„В България има едно страшно изкривяване - смята се, че се гласува под строй. Напротив, тука хората са много повече обединени и гласуват за кауза и по убеждение - никога да не се върне онова управление, което вреди на турците. И искам да се обърна към българските политици: да имат честта и да кажат: „Ние не сме българи мюсюлмани, а сме турци, които са граждани на България”, призовава българаският изселник Берхан.
Най-големият проблем при гласуването в Бурса очаквано се оказа попълването на български на декларациите, с които избирателите удостоверяват, че няма да гласува на друго място.