С уговорката, че не поставя условия пред никого, още по-малко пред победилата на изборите партия ГЕРБ, лидерът на ДПС Лютви Местан настоя, че формацията на Бойко Борисов трябва да състави правителство, като веднага уточни, че ДПС няма да подкрепи управление с участието на националистически формации.
„Имаме политическа доблест, а преди това и култура, да поздравим ГЕРБ с постигнатия резултат. Ние само заяваваме, че евроатлантизмът не предполага участието в управлението на крайно националистически формации”, подчерта Местан на партийната пресконференция в НДК минути след полунощ на 6 октомври.
Според предварителните данни от паралелното преброяване на „Галъп” ДПС се нарежда на трето място с 14,5% и около 37 мандата, с голяма вероятност да стане и втора политичска сила след обработката на гласовете от чужбина. По прогнозни данни в следващия парламент влизат две формации, с които ДПС изключва сътрудничество – Патротичния фронт със 7,2% и „Атака” с 4,7%.
„Първият проучвателен мандат трябва да бъде успешен”, категоричен бе Лютви Местан, като допълни, всички останали сценарии – втори, трети проучвателен мандат, вкарват България в режим на криза, от която няма изход. „Избори до дупка е най-безотговорното политическо решение”, смята Местан.
„От нас няма да чуете заклинание за неподкрепа и непартниране. На пъро място проблемът със следващо управление пред конкретните участници в него е въпрос на програма, приоритети, ценности. Затова право на първата политическа сила е да започне разговорите, като на масата ще бъдат поставени националните приоритети. Едва на второ място – кои ще бъдат персоналните изпълнителни на тези приоритети като министри. Затова не поставяме условия”, каза все пак Местан.
Урокът от управлението
„Длъжни сме да прочетем вярно вота на избирателите, дори той да ни изглежда кодиран. Верният прочит на вота е реално коалиционно управление, не проблематична коалиция”, посочи Местан с намек за последния опит на ДПС и БСП в кабинета „Орешарски”.
„Големият въпрос е за урока от всяко управление. България няма нужда се връща към отречени модели на власт. Нито еднопартийно, нито проблематични коалиции. Реално коалиционно управление, без пропорции във властта, управления, които да не е ясно на какви принципи стъпват. Дали и кой, как, в каква степен в персонален план ще има, или няма да има участие е съвършено вторичен проблем. Важно е страната да върви напред”, допълни Лютви Местан.
Силният вот за ДПС – добра новина за България
„Силната подкрепа за ДПС, не е проблем за България. Смятам, че силният вот на ДПС е много добра новина за България, защото всеки един глас за ДПС е глас за националното съгласие, агресията, изолационализмът няма да решат нито един проблем на българските граждани, те се нуждаят от политическа отговорност, конструктивен диалог между политическите сили”, заяви още Лютви Местан.
В началото на изказването си Лютви Местан направи уточнението, че е необходим прецизен анализ на посланията, за да не бъде затруднен процесът на намиране на „отговорен изход от сложната ситуация”. По-рано той настоя, че е необходимо да бъде намерена „формулата на управление”, и обеща ДПС да даде своя принос за това.
„ДПС ще работи за модерно, евроатлантическо по съдържание и национално по своята същност съгласие, на което да стъпи следващото управление. До тази вечер не съм чул по-отговорен политически концепт, на който да стъпим в търсене на изход от сложната ситуация”, заяви Местан.
Като ценности на ДПС той посочи евроатлантизмът и принципа на суверенитет и териториална цялост на всяка държава, с което той направи препратка за анексирането на Крим от Руската федерация и последвалата гражданска война в Източна Украйна, която продължава и до днес. С това той направи намек, че няма да партнира с партия „Атака”, в чиято предизборна платформа залягат тесни връзки с Русия.
ДПС и „малкият човек”
След неколкократно отправените благодарности към суверена, Лютви Местан се похвали, че ДПС ще разпространява влиянието си, включително в нетрадиционните за партията райони. „Горд съм, че нашият глас ще бъде техният глас – на ромите. Ние сме първа политическа сила по отношение на ромите. Това се случва, защото поставихме в центъра малкия човек”, подчерта Местан.
„Ще расте подкрепата за дпс и сред етническите българи, защото българските граждани се оказаха доста по-умни от продуцентите на митологемата за ДПС като етническа партия. В тези листи 15 водачи са етнически българи християни. Това е нашият модел. Това е бъдещето на България. Това е и ценността, отнологичната матрица на ЕС”, подчерта Местан, без да спести усложнените формулировки на изказа си.
ДПС и задкулисието
ДПС няма проблем с истината и ако има задкулисие, ще взривим задкулисието – такава заявка даде Лютви Местан в нощта след изборите. „Проблемът за ДПС са митологемите, с които е обраснал нашият образ. Аз няма да разговарям с езика на митологемите и внушенията”, подчерта още Местан.
„Що се отнаса до задкулисието – разкриването на банковата тайна, на фирми, регистрирани в офшорни зони, е категоричен знак, че ако има задкулисие, ние да кажем, че е време да взривим задкулисието, до истината, какви злокобни фигури биха се показали, то това е техен проблем. Ние дължим прозрачност, цялата истина и ДПС няма проблеми с истината”, каза Местан.
По думите му, последната стъпка на ДПС в 42-я парламент ще бъде първа в 42-я – „разкриване на банковата тайна, върху кого тегне сянката на КТБ и кой кой е в българската политика, извън митологемите”. С това лидерът напомни за законопроекта, свързан с КТБ, чийто автор Делян Пеевски не присъства на пресконференцията, въпреки че бе водач на две партийни листи.
ДПС и етническият модел
„Предвид много тежките етно-политически предизвикателства, пред които е изправен регионът, стойността на българския етнически модел нараства. ДПС като един от съархитектите на този проект трябва да се осмисли като стратегически ресурс на България”, коментира още Лютви Местан.
„Когато казвам, че е опасно изолирането на дпс, не визирам непременно участието на ДПС в управлението, визирам участието на ДПС в демократичния политически процес, защото това е много по-широко понятие от категориите власт и опозиция”, допълни той.
„Ние можем да бъдем гаранти и на модела и на системата, независимо дали сме в упралвението, или в опозиция. Затова думите ми, че не е възможно да се състави стабилно мнозинство без ДПС, трябва да се четат не като заявка за вечно участие в управлението, а трябва да се четат като реален анализ”, посочи още Лютви Местан.
„Много опции има за съставяне на аритметически мнозинства, но ние говорим за ценностно мнозинство. Такова без ДПС е трудно мислимо. Българският модел трябва да се осмисли като национален капитал, който дори може да се превърне в конвертитуем български продукт”, продължи лидерът на ДПС.
„Благодаря, че не ми зададохте нито един въпрос за гласовете от чужбина”, отбеляза още Лютви Местан, макар че именно подкрепата на огромна част от близо 50 000 избиратели в Турция ще превърне ДПС във втора политическа сила. „Разбрахте, че политическата ни тежест не се свързва непременно с гласовете в чужбина. Убедихте се в това и на Евровота, когато пак бяхме на същото разстоянуие от БСП, без нито един глас от чужбина”, подчерта Местан.