Осем партии влизат в 43-ия парламент, според данните на ЦИК при 100% обработени протоколи. Това стана на фона на антирекорд – най-ниска избирателна активност за цялата нова история на България: едва около 49 на сто от българите са отишли при урните, с 2% по-малко от миналата година.

Подреждането на силите в „шареното” Народно събрание е такова, че е почти невъзможно по-малко от три партии да формират стабилно мнозинство.

Не може да ни утеши даже мисълта, че с вота си вчера сме поставили България в уникална за Европа ситуация. През 2011 г. Белгия си избра подобен парламент и постави световен рекорд - като остана без редовно правителство в продължение на 541 дни.

Кой и колко

Предстои да разберем как българските политиците ще се справят в подобна ситуация. По волята на избирателите, най-голяма ще е отговорността на ГЕРБ – безспорна политическа сила номер 1, но без шанс да състави самостоятелен кабинет. Хората на Бойко Борисов получават 32.66%.

Снимка: bTV

БСП (15.41%) е втора само на половин процент пред ДПС (14.83%). Място в парламента намират още Реформаторския блок (8.88%), Патриотичния фронт (7.28%), „България без цензура” (5.70%), „Атака” (4.52%) и АБВ (4.15%).

Най-много гласове от чужбина са от Турция

135 000 българи гласуваха в чужбина. Най-много сънародници са упражнили правото си на глас в Турция. Сред останалите страни с висока активност са Великобритания, Германия и Испания. ДПС е получило най-много гласове от чужбина, следват подадените бюлетини за ГЕРБ и Реформаторския блок.

В Гърция са гласували над 4500 българи, като в някои от секциите в Атина се е стигнало до струпване на хора, заради бавна обработка на документите. Напрежението пред централната секция в гръцката столица е ескалирало заради притесненията на избиратели, че няма да успеят да гласуват.

Доволни и не толкова

ГЕРБ сега има 2 процента повече от вота миналата година.. Постигнатият резултат обаче е далеч от амбициите им за тези избори.

Най-драматична е загубата на взелата едва около БСП - преди близо година и половина техният резултат беше с 10 процента повече. А на изборите пред 2005 г. левицата спечели 34 на сто.

Съвсем друга е ситуацията при ДПС. Те постигат рекордно добър процент в битката за законодателната власт. Преди 13 години движението имаше под 8 на сто. А сега малко не му достигна да стане втора политическа сила.

Движението печели изборите в чужбина. Резултатите там рязко се отличават тези в страната. Зад граница резултатът за тях е 44%, за ГЕРБ 28%, а за Реформаторите - 11 на сто.

Взели и дали

Имаме интересни данни и за десния електорат. Оказва се, че Реформаторският блок е успял да привлече електорат от ГЕРБ. 23 на сто от избралите реформаторите на предишните избори са гласували за партията на Борисов.

При дебюта си на парламентарни избори „България без цензура” е привлякла електорат на ГЕРБ и БСП и е мобилизирала част от негласуващите.

Феноменът 15/15

Около една трета от гласувалите са се възползвали от преференциания вот в неделя, като 1 120 868 души са поставили знак и в кръгчето на бюлетината. На европейските избори избирателите също имаха това право, като тогава 15-ият в листата на БСП Момчил Неков измести водача Сергей Станишев заради тогавашният 15 номер на левицата в бюлетината.

Очаквано този път това не доведе до изместване на партийните водачи в листите от лидерските им места заради по-високия нужен процент. Все пак няколко партии станаха "жертва" на това явление и така в новия парламент ще има депутати, избрани с преференция като форма на мажоритарен вот.

Сред потърпевшите са и две от формациите с най-дисциплинирани избиратели - ДПС и ГЕРБ. Други политически сили пък успяха чрез състезанието за повече преференции на отделните кандидати да увеличат резултата си.

Какъв парламент да очакваме?

Най-голямата група ще е тази на ГЕРБ. Вероятно тя ще разполага само с 84 места в Народното събрание. Въпреки декларациите на всички политически сили (без „Атака”) за диалог и търсене на консенсусен формат на управление, по всяка вероятност ни очаква раздробен парламент, в който постоянното мнозинство ще е много трудно постижимо.

При всяко положение, за България ще е най-добре политиците ни да не се опитват да подобрят „рекорда” на белгийските си колеги.

С чувство за хумор

На тези избори българите доказаха, че имат чувство за хумор към политиците. Във Facebook се разпространяват няколко снимки на иронични бюлетини от различни краища на България.

На едната се вижда как избирател е прикачил презерватив към вота си с послание към политиците: "Не се размножавайте".

На друга бюлетина, друг гласоподавател, собственоръчно е дописал към листата с партии Номер 27 и името на футболиста-герой на Лудогорец - Моци, и е гласувал за него.

А в трети случай е задраскан целият списък с преференциални кандидати и избирателят е написал: "Както на вас не ви пука за нас, така и на нас не ни пука за вас!"

 

  • Радан Кънев готов за премиер
  • Румен Петков: Силното решение беше управление на ГЕРБ и БСП
  • Борисов може да върне мандата
  • Андрей Райчев: ДПС повече няма нужда от Пеевски
  • Резултатите от изборите няма да бъдат касирани
  • Цецка Цачева е под влиянието на емоция – няма време да се отдаде на чувствата си
  • Кои са осъдените за търговия с гласове на последните избори
  • ВКС отхвърли всички искания за касиране на изборите
  • Реформаторите за час сближиха позициите си с ГЕРБ
  • Бареков с най-скъпа ТВ и радио агитация

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement