Избиратели масово се „заселват” в необитаеми къщи във врачанското село Осен преди всеки вот, разкри екип на bTV.

86-годишната Богдана Детелска няма съседи. На улица „Цар Калоян” в село Осен останала жива само тя. „Само аз съм тук - ето в тази къща. Няма, всички измряха”, казва възрастната жена, въпреки че в съседната на нейната къща са се регистрирали седем души.

Къщата, в която би трябвало да живеят съседите на баба Богдана - поне по документи, е полуразрушена и видимо необитаема. „Тука!? Няма такива работи. Аз не може да не съм ги виждал. Вижте вратата каква е станала. Това са мъртвите души. Не знам кой плаща за тия работи”, категоричен е Красимир Колев от село Осен.

А на улица „Лобуш” в друга необитаема къща по списък живеят шестима души. „Познавате хората в селото? - Е, познавам ги. Може ли да не ги познавам. Тези имена - не, но кметицата най-добре може да ви каже кои са, защото тя ги е регистрирала”, казва Колев.

Кметицата обяснява регистрираните в изоставени къщи с практиката от преди години: хората идвали, казвали на кой адрес живеят и без проверка ги вписвали. Едва през последните две години в кметството започнали да изискват и декларация от собственика на имота, че знае за обитателите.

„Ами вие как смятате - като гледате по телевизията какво е - ми за изборите. Иначе аз не ги виждам, не идват, но за гласуване – да”, призна с усмивка кметицата на Осен Пенка Илиева.

„За пари, как за какво. Някои им обещава пари да идват да гласуват в Осен. Това е много близо до акъла”, категоричен е предшественикът й на поста Боян Младенов.

Модата да се пишат жители на Осен се появила около кметските избори през годините - когато всеки глас може да бъде решаващ за избора на кмет. „Регистрира си близките , сватове и тем подобни. Нали, така става”, обяснява Младенов.

Регистрираните обаче влезли в обръщение и на Евроизборите, някои от тях гласуват и на парламентарния вот на 5 октомври. С помощта на бившия кмет на Осен екипът на bTV стига фо ул. „Мургаш” 1, където са регистрирани шестима души и е подадено заявление за участие във вота.

Улица „Люлин” 1 А е настоящият адрес на четирима души и постоянният адрес на Петър Могелански. „Альоша няма. Борис няма. Димитър няма. Красимира няма. Няма такива хора тук”, категоричен е Могелански.

В селото на 5 октомври гласуват над 200 постоянни жители, както и над 40, които никой не е виждал. Баба Богдана също гласува - за доброто бъдеще на синовете си и на внуците си, които отдавна са далеч от Осен.

Местни хора сигнализираха на bTV и за друга схема за търговия с вот – на бензиностанции в района са спирали хора, които са си купували кафе, а като ресто са получавали по 50 лв.

  • Радан Кънев готов за премиер
  • Румен Петков: Силното решение беше управление на ГЕРБ и БСП
  • Борисов може да върне мандата
  • Андрей Райчев: ДПС повече няма нужда от Пеевски
  • Резултатите от изборите няма да бъдат касирани
  • Цецка Цачева е под влиянието на емоция – няма време да се отдаде на чувствата си
  • Кои са осъдените за търговия с гласове на последните избори
  • ВКС отхвърли всички искания за касиране на изборите
  • Реформаторите за час сближиха позициите си с ГЕРБ
  • Бареков с най-скъпа ТВ и радио агитация

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement