Институциите не са уведомили 33-годишен българин, че е болен от хепатит C, въпреки че са установили вируса през 2015 г., когато той решил да дари кръв. Така лечението се забавя с години. В такава ситуация са и други пациенти.

Всъщност проблемът съществува от години.

Въпросът „Кой уведомява пациент, на който при кръводаряване е открит хепатит С” няма категоричен отговор.

Донорите на кръв могат да проверят резултатите си онлайн, но това не е достатъчно, казват експерти, според които отговорност на здравните власти е да разпишат процедура, която да гарантира, че човекът ще бъде уведомен бързо, за да се лекува.

Преди няколко месеца Иван Такев отива в Националния център по трансфузионна хематология, за да дари кръв. Но разбира, че няма право, тъй като при кръводаряване през 2015 г.  му открили хепатит С: „Една докторка най-лежерно ми обясни, че вирусът ми е открит през 2015 г. И аз стоя и гледам и се пуля в шок и питам как така от 2015 г., сега сме 2019 г., аз не знам, не съм се лекувал.

В такива случаи Националният център трябва да уведоми Регионалната здравна инспекция и личния лекар на пациента.

„Има празнота в законодателството, като не е изрично предвидено кой трябва конкретно да уведоми пациента. По подразбиране, такава е и практиката, личният лекар трябва да сведе до неговото знание”, обясни Илиан Михайлов от Националния център по трансфузионна хематология.

Личният лекар на Иван – д-р Соня Каменова, също твърди, че не е уведомена: „Не мога да разбера, не мога, въпреки че се касае за сериозно заболяване”.

Центърът започна вътрешна проверка и уточни, че мъжът не е посочил личния си лекар в картата за кръводаряване. Донорите получават персонален код, с който сами могат да проверят резултатите си онлайн.

От сдружение „ХепАктив”  от години предлагат центърът директно да уведомява хората. Но от министерство отхвърлят идеята с аргумента, че и сега процесът е ясно разписан, а ако се изпраща писмо до болния, то може да бъде получено от съсед например, което нарушава тайната на личната информация.

„Просто трябва да съобщиш на пациента, това е неговото здраве и той има най-голям интерес да научи пръв”, казва Силвана Лесидренска от сдружение „ХепАктив”.

В такава ситуация са били и други пациенти. Някои разбрали, че имат хепатит С чак когато се стигнало до цироза, разказват от сдружението. Иван ще заведе дело, призовава и останалите: „Властта не ги е грижа за нас, в това съм убеден от години. Ако имах малко по-рано възможност, отдавна щях да съм си бил камшика, честно казано”.

Проучване на сдружението показва, че кръвните центрове в много държави, сред които Гърция, Сърбия , Македония, незабавно уведомяват донорите. В някои случаи дори им записват част за консултация с лекар или ги изпращат в болница.

Въпреки че министерството години наред отказва да направи промяна  в процедурата по уведомяване, сега оттам съобщиха, че все такава ще направят и пациентите ще се уведомяват директно от центъра.