„Човек е направен от това, което изрича. В последно време ние използвахме думите малко повече, за да пренасяме агресия с тях. Представете си хартиени лодки, много е важно какъв товар носят“, каза известният български писател Георги Господинов в специалното студио на bTV „За буквите“ по повод 24 май.
Той казва, че от нас зависи с какво натоварваме лодките, които пускаме към другия.
„Литературата и историите все повече ще се връщат към основната си функция – да създават смисъл, да утешават. В крайна сметка пишем, за да издържим този свят, пишем, за да го разберем, да утешим другия. И за да издържим живеенето в този свят“, казва Господинов.
Той допълни, че зад литературата има цяла една невидима индустрия от писатели, поети, издатели, печатари, редактори, читатели и много други, на които иска да благодари и да честити 24 май.
Според Господинов има невероятни литературни истории у нас, които предстои да бъдат разказани. „Природният интелект следва да се развива. От тук идва културата, отново опираме до работата и до мотивацията“, казва Господинов.
Според него все по-важна ще става мотивацията, особено тази, която ни кара да продължим да работим, да живеем тук.
„Този празник, 24 май, винаги ни връща към детството. Ние го помним от деца, вълнуваме се като деца и мисля, че те са в центъра на деня. Децата започват с буквите. Тогава се срещаш за първи път с тях, виждаш, че това, което е написано има смисъл. Важно е на този празник да помислим за децата и да им предадем вълнението си“, смята Господинов.
На въпрос какво е за него словото, българският писател отговори: „Словото за мен е това, което създава вкус, а вкусът е този, който ни помага да се съпротивляваме срещу пропаганда, фалшиви новини и да отделяме истина от неистина, добро от зло. Словото е много повече от начина, по който си говорим и пишем книгите си“.