Шоколадът, но само този с високо съдържание на какао, може да е полезен, ако се консумира в малки количества. Това каза началникът на Отделението по ендокринология в УМБАЛ-Пловдив д-р Станимира Станчева-Василева по повод Световния ден на шоколада – 7 юли.
„Пациентите с ендокринни заболявания – наднормено тегло, затлъстяване, диабет, хипотиреоидизъм или метаболитен синдром, могат да консумират шоколад и така да разнообразяват диетичния си режим“, поясни д-р Станчева-Василева.
Според нея обаче е важно да се знае, че при „пристъп за хапването на нещо сладко“ е по-здравословно да се избере черен натурален шоколад с над 70% съдържание на какао.
Суровите нерафинирани какаови зърна са лечебно чудо, смятат ендокринолозите. Те допълват, че черният шоколад е богат на полифеноли, антиоксиданти, теобромин, микроелементи и витамини – активни съединения, които могат да предизвикат позитивни ефекти в организма.
Има десетки проучвания, които доказват, че съставките в какаото допринасят за здравината на капилярите, понижават нивата на лошия холестерол, стимулират сърдечната дейност и кръвообращението. Освен това те увеличават физическата издръжливост, побеждават умората и лошото настроение.
Черният шоколад подобрява също така функцията на нервната система и когнитивната дейност, елиминират свободните радикали, имат противовъзпалителни и противокашлящи свойства.
Съдържащото се в него какаово масло спомага за доброто състояние на кожата чрез своите хидратиращи, омекотяващи и изглаждащи кожата свойства.
Основните видове шоколад са:
Тъмен (натурален) шоколад съдържащ минимум 35% какао.
Млечен шоколад с 12% добавено кондензирано мляко и над 25% какаова маса.
Бял шоколад с високо съдържание на захар, който не съдържа какаова маса, а само какаово масло.
„Известни са и други видове шоколади – с добавени ядки, със сушени плодове, с бисквити, с пълнеж от крем, ликьор или уиски, веган шоколад, био шоколад и т.н.“, допълва д-р Станчева-Василева.
Според нея от медицинска и диетична гледна точка най-полезен за здравето е натуралният шоколад с висок процент какао.
„За съжаление позитивните ефекти за здравето не се повишават с по-голямо количество приет шоколад“, отбеляза още д-р Станчева-Василева, като припомни, че той все пак е висококалорична храна и може да доведе до значителен пик в нивата на кръвната захар.
Препоръчваната оптимална дневна доза черен шоколад, според специалистите по хранене, при балансиран хранителен режим е 1 до 3 малки квадратчета от стандартен размер шоколад.