Законът за съдебната власт и текстовете, които да спрат избора на нов главен прокурор, както и предложенията за Изборния кодекс са във фокуса на депутатите, които заседават и вечерта по тях.

Има общо три законопроекта за промените в Закона за съдебната власт, внесени отделно – на ПП-ДБ, „Възраждане“ и „Има такъв народ“ (ИТН), с които се предлага спиране на процедурата за избора на главен прокурор.

Те бяха приети вчера на първо четене от правната комисия на Народното събрание, а днес влязоха за разглеждане и в пленарната зала.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

С поправките трябва да се сложи край на процедурата за избор на Борислав Сарафов за главен прокурор и тя да започне отначало.

Сред мотивите на вносителите е изтеклият мандат на Висшия съдебен съвет (ВСС), както и фактът, че Сарафов е единствен кандидат.

 

Започнатата от ВСС процедура предвижда Сарафов да бъде избран за главен прокурор на 16 януари.

При положение, че законопроектите за промени в Закона за съдебната власт са три, измененията трудно ще бъдат приети окончателно до 16 януари, коментират експертите.

Проектите за промени в Изборния кодекс пък са пет – два на ПП-ДБ (един, внесен от Надежда Йорданова (ДБ), и един, внесен от Кирил Петков (ПП), на „Възраждане“, на „БСП – Обединена левица“ и на „Има такъв народ“.

С тях се предлага: 

  • Отпадане на хартиената бюлетина
  • Без номера на партиите в бюлетината
  • Сканиращи устройства за машинния вот 
  • Преброителни центрове 
  • Активна регистрация преди избори
  • Изчистване на т.нар мъртви души

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK