„Всички тези закони могат да бъдат определени като закони за едно конкретно лице. Това е една законодателна шизофрения“.

Това обяви в интервю за предаването „Лице в лице“ преподавателят по конституционно право проф. Пламен Киров във връзка с разглежданите в Народното събрание (НС) промени в Закона за съдебната власт.

Има общо три законопроекта, внесени отделно – на ПП-ДБ, „Възраждане“ и „Има такъв народ“ (ИТН), с които се предлага спиране на процедурата за избор на главен прокурор. Те бяха приети вчера на първо четене от правната комисия в НС, а днес влязоха за разглеждане и в пленарната зала.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Киров уточни, че законопроектът на ИТН е добър и предлага и други важни промени в системата на правосъдието.

„НС не прави никакви усилия да избере парламентарна квота и да ликвидира това продължаване на дейността на един ВСС съвет с изтекъл мандат. Да, трябва мнозинство от 2/3, но нека поне да започнат. Вместо това внасят една каскада от закони, за да попречат на сегашния ВСС, който е с изтекъл мандат, но е в конституционните си правомощия, да избере един конкретен човек“, коментира проф. Киров.

Според него депутатите трудно ще приемат окончателно промените в Закона за съдебната власт до датата – 16 януари, за когато е насрочен изборът на нов главен прокурор с единствен кандидат Борислав Сарафов.

На въпроса дали е възможно президентът Румен Радев да бави указа за избора на Сарафов, докато парламентът приеме законовите промени, той отговори: „Да, това е вариант и това е програмирано“.

Гледайте целия разговор във видеото!

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK