За усещане на насилственост и задкулисие в Националната кадиология съобщи в „Лице в лице“ кардиологът д-р Боян Кунев. По думите му идеята за преструктурирането на болницата е гласувана на 12 декември със задна дата, без да бъде обсъдена с Клиниката по кардиология.

„Когато инициирахме среща с директора д-р Джинсов, той каза пред всички нас, че му е наредено да не се обсъждат тези промени с клиниката по кардиология, което остави в нас усещане за насилственост и задкулисие“, каза той.

„Създава се впечатление, че искат да овладеят болницата. Слуховете са, че ще бъдем „спасени“, както са спасени през годините редица институции като „Булгартабак“, КТБ“, добави д-р Кунев.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Медиците не са съгласни с идеята на ръководството болницата да бъде разделена на две части.

„В едната част да останат пациентите, които са тежки, с множество придружаващи заболявания и изискват продължително лечение и задължително ще генерират загуби. А в другата част да има втора клиника по кардиология, където се коментира кой да бъде ръководният състав като за „ново начало“ ни се предлага колега, завършил медицина през 1987 г. и не бих го нарекъл свежа кръв и промяна“, посочи д-р Кунев.

По думите му загубите на кардиологията с в милиони левове и са натрупани през годините, а вината е на здравното министерство.

„Надявам се, че тези липси и загуби в Националната кардиологична болница не са резултат от преднамерена политика на здравното министерство, за да може да се одобрят например 6 нови болници в рамките на 9 месеца през 2023 г. Ако погледнем дейността на Министерството на здравеопазването през последните 15 години, може да кажем, че те се провалят с всичко, което се захванат и не настъпва осезаема промяна към по-добро“, каза кардиологът.

Най-големият дефицит в Националната кардиология в момента е с медицинските сестри, отбеляза Боян Кунев.

„В държавната болница работата за сестрите е тежка и е по-ниска заплатена, отколкото те биха изкарвали в една поликлиника, където няма да има дежурства и такава отговорност, или в детска ясла. Аз искам да лекувам пациентите си без да целя тримесечния финансов таргет на икономическия директор, а според съвестта си и според медицинските правила. Много често се обобщава, че лекарите гледат на пациентите като ходещи касички, че сме бялата мафия и т.н. Но аз съм заобиколен от колеги, които биха могли да печелят много повече извън болницата, но искат да осигуряват адекватна грижа за своите пациенти“, посочи той.

По думите му основните проблеми са, че няма прозрачна регулация за частните болници и че парите изчезват по необясними канали и никога не стигат до държавните болници.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK