Кашалот, превозван на платформа, удиви жителите във врачанското село Борован. Видеото се разпространява в социалните мрежи, а стотици се питат истински ли е бозайникът.
Пред bTV Барт Ван Пийл, част от екипа артисти от Белгия, създали статуята на кита, обясни, че тя е била на експозиция в Баку по време на Климатичната конференция на ООН в края на ноември.
„Обикновено покриваме кита, защото винаги е изненада. Мога да ви уверя, че не е истински. Инсталираме го посред нощ до реката или в този случай до Каспийско море и изненадваме целия град. Използваме тази игра между фикция и реалност, нещо като уличен театър, за да накараме хората да се замислят за връзката им с природата, за изменението на климата и за биоразнообразието“, посочи Барт Ван Пийл от Captain Boomer Collective.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
От Азербайджан китът потегля обратно към Белгия. Маршрутът минава през Борован. Транспортирането отнема 11 дни.
„По пътя покривалото се скъса и нямахме друго. Наложи се да го превозим без покривало и затова толкова хора са го видели по пътищата“, обясни Ван Пийл.
Това обаче не е единственото премеждие. В Германия се налага пътуването да бъде преустановено.
„Полицията ни спря и каза - вижте, привличате толкова много внимание. Така че трябваше да спрем транспорта за няколко дни“, каза още артистът.
След забавянето статуята на кит вече е в Белгия преди да потегли за следващата си експозиция. Китът е гостувал в Лондон, Валенсия, Париж, Варшава, Мадрид, Цюрих и още много други градове.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK