Кашалот, превозван на платформа, удиви жителите във врачанското село Борован. Видеото се разпространява в социалните мрежи, а стотици се питат истински ли е бозайникът.

Пред bTV Барт Ван Пийл, част от екипа артисти от Белгия, създали статуята на кита, обясни, че тя е била на експозиция в Баку по време на Климатичната конференция на ООН в края на ноември.

„Обикновено покриваме кита, защото винаги е изненада. Мога да ви уверя, че не е истински. Инсталираме го посред нощ до реката или в този случай до Каспийско море и изненадваме целия град. Използваме тази игра между фикция и реалност, нещо като уличен театър, за да накараме хората да се замислят за връзката им с природата, за изменението на климата и за биоразнообразието“, посочи Барт Ван Пийл от Captain Boomer Collective.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

От Азербайджан китът потегля обратно към Белгия. Маршрутът минава през Борован. Транспортирането отнема 11 дни.

„По пътя покривалото се скъса и нямахме друго. Наложи се да го превозим без покривало и затова толкова хора са го видели по пътищата“, обясни Ван Пийл.

Това обаче не е единственото премеждие. В Германия се налага пътуването да бъде преустановено.

„Полицията ни спря и каза - вижте, привличате толкова много внимание. Така че трябваше да спрем транспорта за няколко дни“, каза още артистът.

След забавянето статуята на кит вече е в Белгия преди да потегли за следващата си експозиция. Китът е гостувал в Лондон, Валенсия, Париж, Варшава, Мадрид, Цюрих и още много други градове.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK