В хранилището за семена в Арктика се съхраняват 1 331 458 образци от семена, депозирани от и принадлежащи на 123 различни генни банки, като има място за още милиони. Неговата цел е да подкрепи колекциите на генните банки по света, за да осигури основата на бъдещите ни хранителни доставки.

„В хранилището в Свалбард има много семена от България. Когато семената се депозират в Хранилището, говорим за проби от семена, които представляват определен брой (обикновено между 300 и 500), представляващи определен генотип или сорт от културно растение.

Към днешна дата генната банка в Института по растителни генетични ресурси „К. Малков“ (ИРГРБ) е депозирала в Семенния трезор 2119 такива проби от семена на 56 различни вида. Институтът депозира семена два пъти - през 2014 г. и 2022 г.“, каза за bTV Осмунд Асдал, координатор в хранилището в Свалбард.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

През октомври 2022 г. там са съхранени 1186 образци от 16 рода и 33 растителни вида.

„Освен това, тъй като повечето генетични банки съхраняват образци от семена, които произхождат от много различни държави, има и такива, произхождащи от България, но депозирани от генетични банки в други държави. Общо 6740 образци от семена на 286 различни вида, произхождащи от България, са депозирани в Семенното хранилище от 29 различни генбанки“, добавя още той.

Снимка: Global Seed Vault

По думите му следващото трето депозиране на семена от България в Глобалното хранилище в Свалбард ще бъде през 2025 или 2026 г.

Свалбард е избран по няколко причини. Студеният климат и вечната замръзналост правят района идеално място за подземно хладилно съхранение. Заобикалящата го среда е стабилна за строителство и е с ниска радиация. По отношение на сигурността Свалбард получава висока оценка в сравнение с местоположението на много други генни банки в света. Инфраструктурата е добра, с ежедневни полети и надежден източник на енергия от местните запаси на въглища. Хранилището е разположено на необикновена дълбочина от 120 метра в скалата, което гарантира, че помещенията на хранилището ще останат естествено замразени дори в случай на повреда на механичната охладителна система и повишаване на температурата на външния въздух поради изменението на климата.

Снимка: iStock

Хранилището за семена спасява Сирия през 2015 г., когато е и първото изтегляне на семена от страна вложител. Тогава реколтата е унищожена в резултат на военните действия и страната трябва да допълни запасите си.

Защо се нуждаем от глобално хранилище за семена?

В световен мащаб повече от 1700 генни банки съхраняват колекции от хранителни култури, но много от тях са уязвими, изложени не само на природни бедствия и войни, но и на бедствия, които могат да бъдат избегнати, като липса на финансиране или лошо управление. Нещо толкова елементарно като лошо функциониращ фризер може да унищожи цяла колекция. А загубата на един сорт реколта е също толкова необратима, колкото и изчезването на динозавър, животно или друга форма на живот. В хранилището за семена се съхраняват дубликати (резервни копия) на образци семена от световните колекции от култури като предпазна мярка срещу такава катастрофална загуба.

Снимка: iStock

Как работи?

Хранилището за семена е най-добрата застрахователна полица за световното снабдяване с храна, която осигурява милиони семена, представляващи всички важни сортове култури, налични в света днес, и предлага на бъдещите поколения възможности за преодоляване на предизвикателствата, свързани с изменението на климата и нарастването на населението.

За оптималното съхранение на семената е необходима температура от -18°C. Вечната замръзналост и дебелите скали гарантират, че пробите от семена ще останат замразени дори и без електричество. Семената са запечатани в специално изработени опаковки от трислойно фолио, които са запечатани в кутии и се съхраняват на рафтове в хранилището за семена. Ниските температури и нива на влага в хранилището за семена осигуряват ниска метаболитна активност, което запазва жизнеспособността на семената за дълъг период от време.

Хранилището

Хранилището за семена има капацитет да съхранява 4,5 милиона сорта култури. Всяка опаковка семена се състои средно от 500 семена, така че в хранилището за семена могат да се съхраняват максимум 2,5 милиарда семена. Към първата половина на 2024 г. в Хранилището за семена се съхраняват повече от 1,3 млн. сорта семена, произхождащи от почти всички страни в света. Те варират от уникални сортове на основни хранителни продукти от Африка и Азия, като царевица, ориз, пшеница, краве масло и сорго, до европейски и южноамерикански сортове патладжан, маруля, ечемик и картофи. Семенното хранилище вече притежава най-разнообразната колекция от семена на хранителни култури в света.

Снимка: Global Seed Vault

Целта на хранилището за семена е да опази възможно най-голяма част от уникалния генетичен материал на селскостопанските култури в света, като същевременно избягва ненужното дублиране. Някои генни банки трябва първо да размножат запасите от семена, а други семена трябва да бъдат регенерирани, преди да бъдат изпратени в Свалбард.

Кой може да изтегли семената от хранилището?

Кутиите със семена се съхраняват при условия на „черна кутия“, което означава, че вложителите са единствените, които могат да изтеглят собствените си семена. Когато семената се депозират в Глобалното хранилище за семена Шпицберген, тяхната законна собственост не се прехвърля. Това означава, че вложителят, който е избрал да съхранява семена в хранилището, все още е техен собственик и е единственият, който може да ги изтегли обратно.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK