Поглед към една дата, която остана завинаги в историята като символ на жестокост и човешка трагедия - 22 юли 2011 г.

Снимка: bTV

Ексклузивно, 13 години след един от най-жестоките терористични актове, при който крайнодесният екстремист Андерш Брайвик отне живота на 77 души в Норвегия, пред bTV говори един от двамата специалисти, доказали, че масовият убиец е вменяем и може да бъде осъден.

Психиатърът Агнар Аспос провежда 8 срещи очи в очи с терориста Андерш Брайвик на площ от 60 кв. м в специална килия и с право на свободно движение. Това са условията, при които Аспос и негов колега правят повторна и решаваща оценка на психичното състояние на масовия убиец.

Тяхната задача през 2012 година се оказва ключът към това дали масовият убиец ще излежава присъдата си в затвора, или ще бъде настанен за принудително лечение в психиатрична клиника.

Снимка: bTV

„Първоначално той не искаше да говори с нас, но промени мнението си, защото това можеше да бъде неговата възможност да промени играта. Той беше много любезен, с много силно присъствие, беше много силно ангажиран с политическите си възгледи и опитваше да ме убеди в тях. Когато говореше за криминалното деяние - никакви признаци на емоционална реакция“, обясни пред bTV психиатърът Агнар Аспос.

Снимка: bTV

След близо 40 часа, прекарани с Брайвик, той прави своето заключение:

Няма психотично разстройство. Не можахме да открием никакво психотично разстройство. Но той имаше личностно разстройство - нарцистични и антисоциални характеристики“.

Така за извършеното жестоко престъпление убиецът получава максималната присъда в Норвегия - 21 години затвор. В пълна изолация, до момента Брайвик вече е изтърпял повече от половината от своето наказание. Специалистите продължават да следят състоянието му.

„Прави се оценка всяка година и към момента тя остава непроменена. Психолозите, които правят оценките, са повдигнали въпроса за аутистична диагноза като синдром на Аспергер (затруднения в социалното взаимодействие и невербалната комуникация – бел. ред.). Това прави възможно да бъде разбрана неговата липса на емпатия. Присъдата може да бъде удължавана отново и отново. Вече беше удължена веднъж преди няколко години. По този начин той може да бъде в затвора до живот“, коментира Аспос.

Снимка: bTV

Психиатърът посвещава 400 часа работа на случая "Брайвик". Описва го като един от най-интересните случаи в кариерата си. Решението да поеме този случай, аргументира така:

„Когато историята "почука" на вратата ви, какво бихте отговорили“.