Масовият убиец Андерш Брайвик отново съди Норвегия за нарушаване на човешките му права, пише Ройтерс.

Брайвик е крайно-десен фанатик, който през 2011 г. в уби 77 души с бомби и стрелба. С помощта на кола бомба той уби 8 души в Осло, а след това застреля 69 други, повечето от тях тийнейджъри, в младежки лагер. Преди да започне атаките си, Брайвик изпрати по електронна поща своя манифест.

В новото дело масовият убиец иска изолацията му в затвора да бъде прекратена. Твърди, че по този начин се нарушават човешките му права. Не за първи път Брайвик води дело срещу Норвегия – страна, която се гордее със своята система за реабилитиране на затворници.

Снимка: Reuters

Брайвик излежава присъдата си в затвора „Рингерике“ на около 70 км от Осло. Това е третото място, където е затварян за излежаване. Той може да използва свободно зала за тренировки, кухня, стая с телевизор и баня. Позволено му е да има домашни любимци, но не и да общува с други хора.

Снимка: Reuters

„Повече от 10 години в изолация без стойностни взаимоотношения с други хора имат разрушителен ефект върху здравето на клиента ми“, коментира адвоката на Брайвик.

„Той страда от суицидни мисли и разчита на лекарството за депресия Прозак, за да се справя“, допълва защитата.

Какво казва държавата?

Според правосъдното министерство твърденията, че Брайвик няма контакти с хора не са верни.

Затворникът общува с охранители, свещеник, здравни специалисти и доскоро с доброволец, който го е посещавал. Брайвик сам е прекратил тези посещения.

Позволено му е да общува и с двама затворници по един час седмично.

Правосъдното министерство е категорично, че Брайвик продължава да е заплаха за обществено здраве и живот и се притесняват от влиянието му върху другите затворници, особено тези в крайно-десните кръгове.

Брайвик е посочван като вдъхновение за много терористични атаки след неговото нападение през 2011 г. Една от тях е стрелбата в две джамии в Нова Зеландия през 2019 г. Поради тази причина Брайвик получи максималната присъда, която може да бъде дадена от норвежки съд – 21 години. Тя може да се удължи ако съдът прецени, че затворникът все още е опасен за обществото.

„Уникалното е колко време е в изолация. Това е голямото предизвикателство при престъпници, които са показали, че могат да планират терористични атаки напред в бъдещето – кога можем да разхлабим мерките за сигурност и да им позволим да общуват с други затворници?“, коментира Кнут Соренсен, професор в норвежкия полицейски колеж.

Брайвик съди Норвегия и през 2016 г. за нарушаване на човешките му права.