Данаил Кирилов е новият правосъден министър. Името стана ясно 13 дни след като Цецка Цачева подаде оставка заради скандала с апартамента от „Артекс”. Още утре депутатите ще гласуват за новата рокада в кабинета "Борисов" 3.
Номинацията на Кирилов не е изненада, а от две години той е в основата на политиката на ГЕРБ в сферата на законодателството. Сега Кирилов е председател на правната комисия в парламента. Очаква се постът да бъде зает от Десислава Атанасова.
Кирилов е юрист по образование, бил е два мандата депутат от ГЕРБ, както и областен управител на София. Преди години той беше общински съветник от БСП, като напусна поста, защото беше несъгласен с политиката на столетницата.
Близо две седмици след оставката на Цачева, премиерът обяви нейният наследник и му постави първата задача.
„Първата задача, която му поставям, има една грама в ЕК, че и общинските съветници трябва да бъдат включени в антикорупционния закон”, заяви премиерът Борисов.
Общинските съветници и имотите им бяха изключени от обхвата на закона именно по инициатива на Данаил Кирилов и колегата му от ДПС Хамид Хамид.
Самият Кирилов заема поста след като партията му премина през няколко знакови оставки – като Цецка Цачева и Цветан Цветанов.
„Аз не бих искал да коментирам въпросите, свързани със скандали, би следвало да коментираме конкретни факти и обстоятелства, не бих искал да коментирам правни казуси, не съм социолог”, каза Данаил Кирилов.
Противоречиви реакциите в парламента.
„Мисля, че ще е добър министър. Когато се налага работи по 24 часа и не се отказва, а дали ще бъде избран е друг въпрос, нали така”, заяви Юлиян Ангелов.
„Авансово не можем да кажем дали някой е добър или лош министър, най-вероятно ще подкрепим тази кандидатура”, каза Веселин Марешки.
Опозицията изрази твърдо негативното си мнение.
„Премиерът е в правото си да каже кой ще е следващият министър, който ще уволни или ще си подаде оставката. За работата си в парламента с всеки законопроект създаваше проблеми, дано в министерството не е така”, коментира Рамадан Аталай от ДПС.
„Аз не мога да се сетя за законодателен скандал последните две години, а такива имаше много, в който Кирилов да не е замесен лично”, каза Крум Зарков.
Сред спорните теми, в които Кирилов е бил вносител и участник, е например скандалът с преференциите за гласуване. ГЕРБ първо ги вдигнаха многократно, а след обществено недоволство ги върнаха на старите нива. Скандални се оказаха и промените, с които първо бяха опростени дълговете на мюфтийството, а после – само разсрочени.
Днес, освен че обяви новия си министър, ГЕРБ подписа и предизборно споразумение за подкрепа с „Обединените земеделци”. Това партньорство ще продължи и на местния вот.