Знаеш ли защо говориш евтино с приятелите си в Гърция, Италия или пък Франция? Това и много други решения, сред които различните телефони да могат да се зареждат с един вид зарядно, се взимат на европейско ниво. Защото Европейският съюз създава закони, които се прилагат във всички държави членки.

Три основни институции участват в процеса на вземане на решения в ЕС:

  1. Европейският парламент, представляващ гражданите на ЕС
  2. Съветът на Европейския съюз, представляващ правителствата от ЕС
  3. Европейската комисия, представляваща общите интереси на ЕС

Изготвяне на законодателството на ЕС

Законопроектите се изготвят от Eвропейската комисия. Преди да ги предложи за разглеждане, тя оценява евентуалните икономически, социални и екологични последици от тях.

За целта ЕК изготвя доклад, наречен „оценка на въздействието“, в който се посочват предимствата и недостатъците.

Оценката на въздействието включва информация от неправителствени организации, национални органи и промишлеността, както и от експертни групи, които предоставят съвети по технически въпроси.

Граждани, предприятия и организации могат да предоставят становища чрез обществени консултации на портала на Комисията „Споделете мнението си“.

Националните парламенти могат официално да изразят резерви, ако смятат, че е по-добре даден въпрос да бъде разгледан на национално равнище, отколкото на равнище ЕС.

Разглеждане и приемане

След като Еврокомисията представи предложението си, Парламентът и Съветът на Европейския съюз (институцията, която събира ресорните министри от националните правителства) го разглеждат и могат да предложат изменения в текстовете.

Обикновено след това представители на Парламента, Съвета и Комисията се срещат, за да преценят дали могат да постигнат съгласие по пълен набор от изменения.

 

Ако Комисията не е съгласна с дадени изменения, Съветът може да отхвърли възражението ѝ само с единодушно решение. Ако Комисията счете, че измененията променят прекомерно предложението, тя има право да оттегли предложението си.

Ако трите институции не постигнат съгласие по общ окончателен текст, се пристъпва към второ четене.

По време на второто четене Парламентът и Съветът могат да предложат допълнителни изменения. Парламентът може също така да блокира предложението, ако не може да постигне съгласие със Съвета.

Ако Парламентът и Съветът постигнат съгласие по измененията, предложението може да бъде прието. Ако те не могат да постигнат съгласие, се създава помирителен комитет, който се опитва да намери решение. Както Парламентът, така и Съветът могат да блокират предложението по време на този последен етап на второ четене.

Предложението става закон, когато Парламентът и Съветът постигнат съгласие по съвместен текст и той бъде публикуван в Официален вестник на Европейския съюз.

„Да разберем Европа“ е дигитална видео поредица на bTV. Проектът е свързан с предстоящия вот за Европейски парламент и представя интересни факти и полезна информация за Европейския съюз и европейската общност, на младите хора в България (18-35 г.)

Авторският състав на „Да разберем Европа“ включва международният редактор на bTV Новините Яна Бързакова и уеб редакторите на btvnovinite.bg.

Чрез поредицата потребителите ще научат всичко за европейската история и общите ценности, как се създава законодателството в Европа и каква е ролята на Европейския парламент по отношение на европейските политики и качеството на живот на младите хора.