На национален съвет третите в обединението ПП-ДБ „Да, България“ решиха, че евентуален трети мандат може да бъде реализиран само като непартиен и национален.
- От „Да, България“ ще предложат на партньорите от ПП-ДБ да обсъдят съвместно следните решения:Коалицията да се обедини около оценката, че ПП-ДБ може да се ангажира с усилия за получаване и/или реализиране на трети мандат в 50-ото НС единствено ако бъде установено наличието на готовност за формиране на широко програмно мнозинство около пакет антикорупционни реформи, насочени към елиминиране на модела „Пеевски”, завършване на съдебната реформа и стабилизиране на парламентарната република. Особено следва да се има предвид, че основна задача е освобождаване на върховете на съдебната власт от досегашните влияния върху нея чрез избор на нова парламентарна квота във ВСС и ВПС и нов състав на ИВСС, което изисква мнозинство от ⅔. Мнозинство от ⅔ изисква и изборът на състав на КПК;
- Да се разработи и обяви план за консултации с останалите политически сили за съставяне и приемане на декларация на Народното събрание “За укрепване на парламентарната република чрез продължаване на реформите”, която да ангажира отговорността на политическите сили с:
- Завършване на съдебната реформа чрез приемане на нов Закон за съдебната власт, основан на принципните положения в проекта на министър Славов (оценен положително и изцяло подкрепен от Комитета на министрите на СЕ в две решения от 1501-то заседание на 11-13 юни 2024 г.), и избор на парламентарна квота във ВСС, ВПС и състав на ИВСС, свободни от нерегламентирани влияния и пригодни да реформират и изчистят от корупция органите на съдебната власт;
- Попълване на ключови регулатори чрез процедурата от проекта за Споразумение от март т.г.;
- Реформа на службите за премахване на нерегламентираните влияния върху тях и въвеждане на ефективен демократичен контрол;
- Реформа на Изборния кодекс и Закона за политическите партии за укрепване доверието към изборния процес.
Ако на база тази декларация бъде установено наличие на мнозинство за реформи, да бъде приет и обявен план за преговори за споразумение за излъчване на кабинет с ограничен мандат (само реализирането на горните реформи) и за ограничен срок (9-12 месеца), като в задачите му влиза и продължаване на европейската интеграция на България и затвърждаване на геополитическата ни ориентация.
След одобряване на този план ПП-ДБ може да вземе окончателно решение по отношение подкрепа за излъчване на правителство с третия мандат, се казва в решението на „Да, България“.
От партията допълват, че отчитат разминаването на гледните точки в коалицията ПП-ДБ относно реализирането на третия мандат и легитимните рискове при търсене на широка подкрепа в политическа среда на разделение и недоверие.
Националният съвет на „Да, България“ се събра тази вечер в централата на политическата сила в София, за да обсъди идеята на „Демократи за силна България“ (ДСБ) за техническо правителство с третия мандат.
„Разбирам притесненията на „Продължаваме промяната“, тъй като действително изглежда малко вероятно, предвид заявките на останалите партии, такова мнозинство да е възможно“, коментира депутатът от „Да, България“ Божидар Божанов.
На влизане Божанов посочи, че такъв кабинет трудно би се получил и би имал кратък живот. „Ще обсъдим дали е възможна, какви са рисковете – от една страна, пред страната, от друга – да не успеем да го реализираме и той да не постигне своите цели“, обясни той.
По думите му, ако има мнозинство, което може да демонтира модела на Пеевски, трябва да бъде обсъдено.
Божанов беше категоричен, че вратата за преговори при втория мандат е затворена за тях.
Автор на идеята за техническо правителство са от ДСБ, които предложиха обединението да поиска третия мандат и да подреди кабинет на всички партии в парламента.
„Един премиер, който да е равно отдалечен от всички партии и който да предложи кабинет с експертен състав, който да работи по конкретна програма, за определен срок“, посочи Стоян Михалев.
От „Продължаваме промяната“ не са оптимисти. Те отново потвърдиха, че виждат коалицията далеч от властта.
„В 50-то Народно събрание не виждаме условия за формиране на проевропейско, антикорупционно правителство и потвърждаваме, че ще бъдем конструктивна опозиция“, казаха от ПП.
А какво точно може да означава технически кабинет?
„Българската конституция не борави с понятието „техническо правителство“, но да кажем подобен институт има в Северна Македония. Там това е техническо или временно преходно правителство, което се избира от тяхното Народно събрание и нито една от партиите няма доминация в него. Другият възможен прочит е това да е правителство от технократи, тоест хора експерти в своята сфера и са номинирани от различни парламентарни групи“, коментира доц. Наталия Киселова, преподавател по конституционно право.
От „Възраждане“ са категорични за вариантите за редовна власт.
„Позицията на „Възраждане“ остава непроменена. Правителство с участието на ГЕРБ и ДПС ние няма да подкрепим“, категорични са от партията на Костадин Костадинов.
Правителство с третия мандат, който да е експертен, вече анонсираха от БСП и „Има такъв народ“, които днес запазиха мълчание. От ГЕРБ-СДС също не коментираха