През последните месеци петима българи, живеещи в Англия, привлякоха силно вниманието към себе си. Галина Николова, Стоян Стоянов, Цветка Тодорова, Гюнеш Али и Патриция Панева стоят в основата на най-мащабната схема за източване на социални помощи, правена някога на Острова.
Според Кралската прокуратура групата е действала от 2016 ддо 2021 г. През този период те са успели да усвоят 54 милиона паунда. Нашият екип мина през Лондон, Пловдив, Стара Загора и стигна до квартал „Надежда“ в Сливен, за да ви разкаже как петимата успяват да превърнат Великобритания в магазин за помощи.
От чистачка и строител до милионери. Пътят до парите за Галина, Гюнеш, Стоян, Цветка и Патриция се оказва сравнително кратък, но и незаконен. Милионите се трупат благодарение на стройна организация и фалшифициране на документи, с които над 6000 българи в продължение на години взимат от Великобритания социалната помощ юнивърсъл кредит.
Това е помощ, с която можеш да получиш най-големи пари за издръжка и е от около 2000 паунда на месец. Кандидатите трябва да отговарят на условия и за целта фалшифицират и договори за наем, фишове за заплати и дори представят чужди деца като свои.
„Понеже помощта е по-голяма месечната, когато декларираш, че имаш деца, се закупува паспорти на социално слаби роми в Сливен, които отиват в службата в България с документи за самоличност, изкарват на децата си паспорти и ги продават, правят им копие и те ги декларират все едно са техни деца“, разказва инспектор Васил Панайотов, ГДБОП.
За изготвянето на фалшивите документи петимата българи са взимали различни суми. Обикновено първоначалната такса била между 800 и 1000 паунда, казват разследващите. За част от документите имало и още такси, включително месечни.
Освен това имали печалба и от отпуснатите помощи. Първо взимали процент от тях, а след това се възползвали от факта, че повечето им клиенти са без образование и не знаят английски език и успявали да пренасочат парите в други, свързани с тях, сметки.
Цялатa незаконна дейност е извършвана в различни офиси в Северен Лондон, където живее и по-голямата част от българската общност. За мозък на операцията е сочена Галина Димитрова Николова.
В началото на дейността си Гюнеш, който в Лондон е по-известен с българското си име Венци, и Галина са приемали клиенти в общ офис, разказва ни Атанас Чиков, който е имиграционен съветник във Великобритания и се е срещал с двамата веднъж още през 2017 г.
След това Галина и Гюнеш се разделят. Галина започва работа в български хранителен магазин, който отваря през 2018 г. Основната ѝ дейност обаче била не да продава, а да създава фалшиви документи. Затова ни разказва българин, който е бил при нея в разгара на престъпната ѝ дейност.
„На касата работеше българин тогава, той раздаваше номера на опашката. Зад фризера в магазина имаше дълъг коридор и врата към офиса. Там се случваха нещата. Таксата на нейното бюро беше 300 паунда. След това тръгваш по веригата. 30 бона кеш е правила грубо на ден. Ние бяхме 75-ти на опашката в 20 ч.“, допълва мъжът.
По време на задържането на петимата българи през 2021 г. вътрешните помещения на магазина за помощи са претърсени. Оттам са иззети редица документи и устройства. А последният офис на Гюнеш отваря врати година преди ареста му.
Пред камера обаче никой не признава да е от доволните клиенти. Малцина споделят и, че познават някои от петимата българи.
„Тази галя от ТикТок я познавам“, твърди Сашо Панев.
„Aз само един човек познавам от тях. Галина може би? Да, същата, правеше документи“, казва Михаил Петров.
А повечето клиенти както на магазина за помощи, така и на офиса на Гюнеш, са от Сливен. Именно там се слага началото на разплитането на схемата. Преди няколко години не малко хора от ромския квартал „Надежда“ започват да демонстрират охолен начин на живот, инвестират, купуват имоти, луксозни автомобили и играят в казина.
В края на 2020 г. разследващите от ГДБОП в Сливен придобиват оперативна информация, според която зад рязкото забогатяване стои българска група, която живее във Великобритания. И предават информация на колегите си във Великобритания, които след това също започват разследване.
„Те са с ясно съзнание. че участват в схема. Може би повече от 50% не са били в Лондон и даже не са стъпвали във Великобритания. Защото по време на COVID-19 особено всичко ставаше онлайн, казват разследващите. Организаторите си имат техни подставени лица в България, те търсят и предлагат тази услуга. Почти всички се съгласяват“, казва инсп. Васил Панайотов, ГДБОП.
„В Англия ако не лъжеш пари няма да печелиш. Има си хора, които го правят. Тук как има, та там няма да има. Социални помощи там дават, зависи, може 500, може 600, може 1000 паунда“, разказва Ангел Табаков.
Парите от Великобритания, влезли в сливенския квартал „Надежда“, освен за имоти и коли се харчат и за поздрави. Това показва видео от сватба, качено в социалните мрежи. По наша информация щедрият мъж е един от приближените на Гюнеш и е работил за него.
Според разследващите една част от средствата са разходвани в Кралство Великобритания, но друга част са изнесени в България. „Основно на ръка. С техни близки лица, дори лицата, които организират на територията на България, които търсят клиентите. Те пътуват за Англия и вкарват с куфари“, обяснява инсп. Панайотов.
Тръгваме по домовете на Галина и Гюнеш в Лондон, а след това и по родните им градове в България. По документи Галина Николова е регистрирана на адрес в центъра на Стара Загора. На място не откриваме никого.
По наша информация при едно от последните си прибирания у нас Галина Николова си е купила 4 луксозни апартамента в рамките на един ден. От наши източници научихме, че преди години тя е теглила четвърт милион лева заем от българска банка и след това го е погасила с две вноски.
Луксозни автомобили, шофьори, скъпи заведения, АТВ-та и различни екскурзии. Така е живял Гюнеш през последните години преди ареста му, показват снимки и видеа в социалните мрежи. От Стара Загора отиваме в родния за Гюнеш Пловдив и срещаме майка му. Тя сама ни кани в дома си.
„Хайде, елате да видите. Ела, да ми видиш къщата. Свинщина, необитаема къща. Влезте, заповядайте. Виж на милионера майката къде живее“, казва Магбуле, майка на Гюнеш.
По думите ѝ Гюнеш е заминал за Англия, когато е бил на 18 години, за да работи в строителството. Не го е виждала от 15 години.
„Само с брат си имаше комуникация, скарани сме. Знаеш ли какъв кадърен. Откъде тия милиони, бе. Той, ако има, може ли аз да живея тук? И него го набедиха. Трактор, какво е това трактор? Как не ги е срам. Англия да изгори, дано. Моят син е гордост за България. Аз мога да се кълна в Корана, че ние не лъжем“, казва Магбуле.
Относно останалите трима участници в групата с единият от тях Галина е имала връзка – Стоян Стоянов. За другите двама знаем, че са работили за Галя.
Сега част от клиентите на магазина за помощи най-вероятно ще трябва да върнат неправомерно взетите от държавата пари.
Тази седмица петимата българи се изправиха пред съда, за да чуят присъдите си. Най-големи присъди получиха тарторите на групата – 39-годишната Галина Николова е осъдена на 8 години затвор, 34-годишният Гюнеш Али – на 7 години и 3 месеца. С най-малката присъда от 3 години лишаване от свобода е Цветка Тодорова.