Между три и осем години затвор получиха българите, обвинени в източване на близо 54 милиона паунда от социалната система във Великобритания. 

Решението беше взето от британски съд днес.

Само пред bTV говори Магбуле - майката на Гюнеш Али, сочен за един от тарторите на групата:

„Снимайте. Вижте къде живеем милионерите. Ето го, сина ми – и него го набедиха. Какво е това „тартор“ – не знам?“, казва майката на Гюнеш Али, който получи осем години затвор.

Снимка: bTV

„Ти знаеш ли колко е кадърен? От нулата може да построи къща. Със строителство се занимаваше, това знам. Как може такова дете да бъде тартор? Англия да изгори, дано“, допълни Магбуле.

Как е действала аферата "Магазин за помощи"?

По данни на разследващите - ръководителите на престъпната група са 39-годишната Галина Николова и 34-годишният Гюнеш Али. Те са и тези, които днес получиха най-големи наказания - следователно осем години и седем години и три месеца затвор.

Снимка: bTV

С най-ниско наказание от три години е Цветка Тодорова, която може да бъде директно депортирана у нас, защото вече е била с мярка за неотклонение за достатъчно време.

По официални данни петимата българи са фалшифицирали документите на над 6000 български граждани.  Това се е случвало в различни офиси. А целта - държавата да отпусне социални помощи.

Интересното е, че разследването тръгва от България.

Екипът на bTV е единственият български екип, пред който говорят разследващите по случая:

„Галина Николова започва като чистачка. Осигурява се като такава. И годишният доход е не повече от 10 000 паунда“, обясни Васил Панайотов – инспектор от ГДБОП, сектор Сливен.

Снимка: bTV

„Мозък на операцията е Галина Николова, заедно с още едно лице. Става дума за Гюнеш Али“, добави зам.-окръжният прокурор на Сливен Руси Русев.

Снимка: bTV

Днешната присъда може да бъде обжалвана. 

Още за схемата им, за семействата им и начина им на живот - очаквайте тази събота в bTV репортерите и филма ни - "Магазин за помощи".