Много ясно сме артикулирали, че България ще участва в разпределението на газ в региона, защото това просто ни се полага, заяви Борисов в началото на срещата си с руския премиер.
„Както „Северен поток 1” и „Северен поток 2” се движат, така и ние можем да транзитираме и да продаваме от хъба 15-16 млрд. куб. метра (…) Не виждам причина България да се отказва от това свое предимство преди всички свои съседи – да има развита компресорна и газопреносна система”, подчерта Борисов.
По думите му при спиране на транзита за Турция нашите тръби ще останат празни и е нормално България да търси доставчици, които да използват инфраструктурата. По думите му решението за изграждане на газопреносен център на българска територия е съгласувано с ЕК.
„Относно АЕЦ „Белене“ ситуацията е променена, след като загубихме години. Но арбитражът в Париж ясно отсече, че двата реактора са български, за което страната трябва да плати 1,1 млрд. лв. с лихви. Но президентът Владимир Путин ни опрости и сега България има два увити в найлон ядрени реактора българска собственост”, посочи още премиерът.
Руският му колега също даде да се разбере, че ситуацията позволява обсъждане на съвместните енергийни проекти, а в делегацията му са и шефовете на „Росатом” и на „Газпром”.