Днес се навършва една година от атентата на летището в Бургас, при който загинаха шест души - израелци и българин.

Година по-късно специалистите на четирите континента още разследват терористичната атака, случила се в страна от Европейския съюз, пише "Нешънъл пост". Разследващите стигнаха и до Канада. Единият от заподозрените е с канадски или либийски произход.

Канада продължава да настоява Европейският съюз да вкара „Хизбулла" в списъка с терористични организации. Има основания да се смята, че зад атентата в Бургас стои именно ливанската организация. България обаче не разполага с категорични доказателства за това, както заяви наскоро българският външен министър.

Страната ни остави в ръцете на Великобритания въпроса дали да отнесе към по-високо политическо ниво включването на военното крило на „Хизбулла” в терористичния списък на Европейския съюз.

След сложни дипломатически совалки Лондон поиска „Хизбулла” да влезе в черния списък. Големите европейски страни като Франция и Германия застанаха зад предложението. Аргументите: има ясни следи, че "Хизбулла" стои зад атентат в Кипър, т.е. на територията на Общността. Има и сериозни улики, че е отговорна и за атентата на бургаското летище. Контрааргументите пък са, че обявяване на "Хизбулла" за терористична организация ще влоши връзките с Ливан. Там "Хизбулла" е водеща политическа партия.

Дипломат Номер едно на Европа, Катрин Аштън представи компромисно предложение. Военното крило на Организацията да се заклейми, а диалогът с политическото крило да продължи без да се замразяват фондовете му. По компромисното предложение ще се произнесат в понеделник министрите на външните работи.

Днес у нас официално беше открит паметник на жертвите. Повече от 35 роднини на загиналите израелци ще дойдат в България, за да участват във възпоменателни прояви.

Българската жертва на атентата

При кървавия атентат на летище Сарафово България също даде своята жертва. Загина шофьорът на автобуса - 36 годишният Мустафа Кьосов.

Днес, година по-късно, съпругата му още е в шок. Младата жена не излиза от дома си, няма сили да започне и работа. Споменът за Мустафа все още е жив в сърцата на близките и познатите му. У тях обаче продължава да витае чувството за липса на съпричастност от страна на държавата. След първоначалната помощ от 10 000 лева, никой извън община Якоруда не се е сетил да помогне.

11-годишната дъщеря на Мустафа - Салихе е отличничка, наскоро дори получила грамота за свое стихотворение. Дядото на Салихе – Ахмед, разказва, че трагедията е белязала завинаги живота на момичето.

Почти не минава и ден без мъжът да посети гроба на сина си. Всеки път се надява, че ще му олекне, но после си тръгва още по- тъжен. Година след като загуби сина си, Ахмед продължава да живее с надежда, че ще стане ясно кой го е убил.

Завръщане в Бургас


Близки на загиналите на "Сарафово" израелци се върнаха днес в Бургас. Те заявиха, че не са забравили роднините си и се надяват убиецът им да бъде разкрит. Бащата на един от загиналите младежи показа снимка на сина си, която винаги носи у себе си.

"Къщата ми е празна, няма щастие, няма радост", заяви мъжът. "Някой ще плати висока цена. Загубих жена ми и нероденото ми дете. Трябва да се прекрати този терор от "Хизбулла", каза мъжът, чиято бременна съпруга загина при атентата.

Ролята на "Хизбулла"

„Изключително подготвени са били атентаторите, извършили терористичния акт на 18 юли миналата година в Бургас”, Това каза вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев в морския град.

В конкретно звено в ДАНС ще бъде концентрирана цялата информация по отношение на организираната престъпност и тероризма, допълни главният секретар на МВР Светлозар Лазаров.

Той припомни, че преди време в ГДБОП подобно звено е работило по същите въпроси, а след реорганизацията, очакванията са рисковете да бъдат сведени до минимум, тъй като информацията и отговорността ще бъдат на едно място". Лазаров допълни, че вече се изпълняват новите мерки за сигурност по отношение на методиката и анализа на риска на стратегически обекти у нас, каквито всъщност са летищата.

Вече година "Хизбулла" послеща българските обвинения с ледено мълчание, което частично бе нарушено в обширен репортаж на bTV по темата от Бейрут.

Берое посреща Апоел-Тел Авив

Точно година след атентата на летище Сарафово, в Стара Загора местният футболен отбор „Берое” посреща Апоел-Тел Авив в мач за Лига Европа. Заради съвпадението на датата на атентата с деня на футболната среща, четвъртък се очертава като доста горещ за старозагорци заради засилените мерки за сигурност.

В града на липите влиязоха в сила специални мерки за сигурност. Районът около стадиона под Аязмото става охраняема зона. Придвижването с лични автомобили беше невъзможно.

„Служителите, които участват в охраната на мача, са около 370 човека, като имаме придадени сили от специализираните сили в Пловдив и от съседните дирекции на нашата”, обясни началникът на „Охранителна полиция” в Стара Загора комисар Илиан Илиев.

Живеещите около стадион Берое трябва да се съобразят и с местата за паркиране, където могат да оставят личните си автомобили. „Снощи бяха предупредени живущите в близост до стадиона да изместят автомобилите си и да не са на пътното платно и от двете страни от източната и западната подходи за стадиона”, уточни Илиев. Колите, които не са преместени, ще бъдат махнати принудително, за да се гарантира сигурността на играчи и публика.

Футболистите от Тел Авив е на българска земя още от понеделник. Настанени са в хотел в курорта Старозагорски минерални бани. Придружават ги хора от Мосад. Колко точно - официална информация няма. Пред хотела има външна 24-часова охрана, подсигурена от старозагорската полиция. Униформените проверяват личните карти и багажа. След тази проверка достъпът е възможен.

Мачът от лига Европа между Атоел и Берое започва в 19.30 ч. От съображения за сигурност от 17 ч и градският транспорт в района около стадион Берое спира.

Мерките ще засегнат и търговските обекти в периметъра на зоната за охрана. Срещу лична карта, на която се вижда, че адресът е в охраняваната зона, хората ще бъдат пропуснати и с автомобилите си или пеш и ще си отидат до вкъщи. Там няма да има затруднения.

Над 11 000 души, включително привърженици на израелския Апоел, се очакват за мача в Стара Загора днес. Зрителите ще преминат през две проверки - външна и на входовете на стадиона.

От полицията отричат сериозните мерки да са заради съвпадението на двете дати - на мача и на атентата в Бургас преди година. Обясняват, че това са действия, който се предприемат всеки път, когато в града има чуждестранни отбори.

Мемориал за жертвите

По-късно следобед се проведе церемония по повод една година от атентата в Бургас. Беше открит и мемориал на шестте жертви.

Церемонията започна с минута мълчание в чест на загиналите. В словото си премиерът Пламен Орешарски заяви, че „година след ужасяващата трагедия, споменът се завърша, за да ни покаже, че тероризмът не е оправдание под никаква форма и не съществува никаква кауза, политическа или лична, която да осмисли подобно нещо”.

При безпрецедентни мерки за сигурност на бургаското летище освен премиерът Орешарски пристигна и кмета на община Бургас Димитър Николов.

  • Делото „Сарафово“ започва по същество
  • Пет години след атентата на летището в Бургас: Защо и как делото забуксува
  • Втори фалстарт на делото за атентата в Сарафово
  • Навършват се четири години от атентата в Бургас
  • Навършват се 4 години ат атентата на летище „Сарафово”
  • Ще бъдат ли открити и наказани виновните за атентата в Сарафово?
  • Предполагаемите извършители на атентата в Бургас влязоха в черния списък на САЩ
  • Две години мъка за близките на убития в "Сарафово" българин
  • Установена е самоличността на атентатора от Сарафово (ОБНОВЕНА)
  • Близките на жертвите от атентата в Сарафово искат незабавни отговори от българските власти