През 2019 г. с дарения от родината си българинът Даниел Делибашев закупува земя и построява училище и детска градина в района на област Луеро в Уганда.

Населението там е над 400 000, основните училища едва 20. До този момент Даниел е бил два пъти в Гана като доброволец и един път в Уганда.  

Едва когато целият му живот се измества в африканската държава, започва да се сблъсква с истинските проблеми в държавата.

„Имах голямо колебание дали ще се справя с цялата отговорност, защото нямаше кой да ми каже по какъв начин, какъв е редът да се направи това нещо в Уганда. Реших, че в крайна сметка ще опитам, може да се проваля, но ако не опитам, със сигурност няма да бъде направено. Смисълът на живота е в това да се чувстваш пълноценен, но да си пълноценен за другите“, казва Делибашев.

Снимка: btvnovinite.bg

По думите му колкото по-образовани и развити икономически са хората в африканската държава, толкова по-малко ще има потребност от помощ.

Джон Оуор е учител в детска градина и основно училище „Дуло“ – с. Чиреба, Уганда.

Снимка: btvnovinite.bg

„След като завърших образованието си, аз дойдох тук. Изпратих документите си. Бях на интервю. То мина много добре и сега съм тук. Преподавам по математика“, представя се Оуор.

 

Даниел Делибашев си спомня, че в началото е имало само един клас, дошли са четири деца. В Уганда образованието е платено и за най-бедните семейства то остава на заден план. Така българинът стига до идеята да потърси спонсори – от България. За едни срок на дете са нужни около 100 лв.  

В училище децата се хранят основно с царевично брашно и няколко зърна сварен боб. В неговото училище веднъж седмично получават ориз с месо, благодарение на спосорството.  

Като Джордан е ученик в училище „Дуло“. Всеки ден изминава дълъг път от вкъщи до училище и обратно.

Снимка: btvnovinite.bg

„Моята любима храна е оризът. По-вкусен е от всяка друга храна. Получавам ориз всеки петък, в училище“, споделя момчето.

От него разбираме също, че освен храна в района липсва и достатъчно питейна вода.

„Имаме е резервоар за вода. Когато вали дъжд, капките се спускат по прозорците, плъзгат се през тръбите и се вливат вътре. Ако прекалим с използването на водата, когато няма дъжд, тя свършва.

Тогава се налага да ходим до един кладенец за вода. Но не бива да пием от тази вода, защото в нея има червеи“, разказва Като.

Най-големият проблем за детската смъртност са болести, които могат да се лекуват, ако имат достъп до медицински услуги. Основните причини, поради които децата умират, са диария, пневмония, малария.

Снимка: btvnovinite.bg

Разходите за образование в Уганда се намират едва на четвърто място по приоритетност на разходите след управлението, сигурността и инфраструктурата. Бюджетът за здравеопазване също не е сред първите три значими.

Всяка година големите наводнения в страната засягат близо 50 000 души. Toва задълбочава образователната криза в страната.

Целия филм гледайте във видеото!