Кога и как Великобритания да напусне Европейския съюз? Разговорите по тема номер 1 за общността започват днес на двудневен Европейски съвет в Брюксел.
Позицията на България ще бъде представена от премиера Бойко Борисов.
Съветът не е извънреден и в дневния ред са включени още теми, но се очаква брекзит да измести останалите.
Срещата започва в късния следобед, след като лидерите проведат срещи на партиен принцип.
Британският премиер Дейвид Камерън трябва да обясни ситуацията в страната си след историческото решение, взето на референдум, Великобритания да напусне ЕС.
Той обаче няма да задейства ключовия чл. 50 от Лисабонския договор за излизане от Евросъюза.
Очаква се разпален дебат за бъдещето на общността и борба за надмощие. Неслучайно ден преди форума в Берлин се събраха трите държави с най-голямо влияние – Франция, Германия и Италия, за да координират позицията си. Полша обаче настоява за повече влияние в общността заедно със страните от Централна и Източна Европа. Представители на тези държави се събраха на друг минифорум – в Прага.
Основен остава спорът бързо или постепенно Великобритания да напусне ЕС. Вчера Германия и Франция настояха Лондон да задейства бързо процедурата за напускане и да се премине към Европа от 27 държави.
Очаква се основните решения от Съвета да бъдат взети утре.
Междувременно, часове преди срещата, здравният министър на Обединеното кралство Джеръми Хънт лансира идеята за нов референдум за оставане на Великобритания в Европейския съюз, но срещу обещания за затегнат граничен контрол.
По-рано през деня Европейският парламент се събира на извънредна сесия в Брюксел с една-единствена точка в дневния ред – гласуване на резолюция за произведения във Великобритания референдум.