Промяна на ДДС, реформиране на пенсионната система и правилата при несъстоятелност, както и по-голяма независимост на статистическата служба са сред условията, които лидерите на страните от еврозоната поставят на Гърция преди въобще да се говори за нов спасителен заем. Това предаде Ройтерс, като се позова на чернова на общата позиция, която в момента се обсъжда в Брюксел.
Часове по-късно финландският финансов министър Александър Стуб потвърди, че се е стигнало до план за подпомагане на Гърция срещу конкретни законови промени. Мерките обаче трябва да бъдат утвърдени от срещата на върха и след това трябва да бъдат приети от гръцките депутати.
От работната версия на общата позиция става ясно, че само за следващите 8 дни Гърция ще се нуждае от 7 млрд. евро, защото на 20 юли има плащане по дълга към ЕЦБ. До края на Август има още един падеж и нужните средства са 12 млрд. евро.
Не се посочва откъде ще дойдат нужните средства.
Маратонски преговори
Заради напрегнатите дебати председателят на Европейския съвет отмени планираната за днес среща с участието на абсолютно всички ръководители от ЕС. „Беше лудница, като детска градина. Негативните емоции властваха напълно”, каза запознат с хода на преговорите, които трябваше да приключат вчера вечерта на равнище финансови министри от Еврогрупата.
Днес следобед започна срещата на правителствените ръководители на страните, които използват единната валута.
Особено сериозен вчера вечерта е бил скандалът между шефа на ЕЦБ Марио Драги и германският финансов министър Волфганг Шойбле. Темата – може ли Гърция да обслужва дълга си. Според свидетели на дебатите, германският консервативен министър толкова изнервил останалите участници с непримиримостта си, че започнали да го сравняват с Янис Варуфакис.
Преди дни управляващите в Гърция на практика предложиха на кредиторите си това, което по-рано народът на южната ни съседка отхвърли с референдум. В момента балканската страна е на ръба на фалита, а банките са затворени. Възможно е да се стигне до тотален срив още в понеделник, ако днес не се стигне до споразумение.
Според участващи в днешните преговори, премиерът Алексис Ципрас ще трябва да започне със законовите промени още от утре, за да възстанови доверието на партньорите си от еврогрупата.
5-годишна присъда за Атина?
Вече има принципно съгласие за нова дългова „подстрижка”, макар това да е за сметка на европейските данъкоплатци.
Въпреки това редица правителства са зад германската идея за 5 години Гърция да остане извън еврозоната, ако не приеме да се създаде независим тръст, който да приватизира държавно имущество и така да се съберат пари за плащането на дълговете на страната.
Срещата на високо равнище на еврозоната трябва да реши днес ще бъде ли утре Гърция в еврозоната или не, заяви президентът на Франция Франсоа Оланд при пристигането си на срещата за "последен шанс" за финансово спасяване на Атина, предаде АФП.
"Франция ще направи всичко, за да остане Гърция в еврозоната", добави президентът, като изключи варианта, представен от Германия, за временно излизане от еврозоната. "Гърция може или да излезе, или да остане"в еврозоната, каза Оланд.
Словения иска Гърция да остане в еврозоната, заяви премиерът Миро Церар при пристигането си на срещата на високо равнище на еврозоната в Брюксел, предаде ТАСС.
"Словения иска Гърция да остане в еврозоната на базата на принципите на солидарността и хуманизма. Гръцката страна обаче трябва да изпълни задълженията си. Доверието към гръцкото правителство бе загубено в значителна степен през последните месеци и сега предстои трудната задача за възстановяването му", каза словенският премиер.
Церар изрази увереност, че търпението на лидерите от еврозоната още не е свършило, но отказа да прогнозира резултата от срещата.
Външният министър на Люксембург Жан Аселборн предупреди, че даже „временно” изхвърляне на Гърция от еврозоната ще е „катастрофа за Европа”.